۱۸۱ هزار لیتر فرآورده نفتی قاچاق در استان زنجان کشف شد

Author:

مدیر نفت منطقه زنجان از کشف ۱۸۱ هزار لیتر فرآورده نفتی خبر داد و گفت: ۱۴۶ هزار متر مکعب گاز CNG در استان زنجان به مصرف رسیده که ۳۷ درصد سوخت خودروهای سبک را به خود اختصاص داده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، محمود آقامحمدیان امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: شرکت نفت منطقه زنجان امکان ذخیره‌سازی 102 میلیون لیتر  را دارد و روزانه 2 میلیون لیتر فرآورده نفتی توزیع می‌کند.

وی میزان بنزین توزیع شده در سال 94 را 302 میلیون لیتر برشمرد و گفت: در سال 95، 315 لیتر به مصرف رسیده که این رقم رشد 4 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته آن را نشان می‌دهد.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زنجان به افزایش 11 درصدی مصرف نفتگاز غیرنیروگاهی اشاره کرد و گفت: توزیع این فرآورده نفتی در سال‌های 94 و 95 به ترتیب 356 میلیون لیتر و 395 میلیون لیتر گزارش شده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 46 هزار و 916 خانوار در 628 روستای استان زنجان مصرف‌کننده نفت سفید هستند، ابراز کرد: سال 95 به دلیل گازرسانی به روستاها تعدادی از چرخه مصرف نفت سفید خارج شدند و توزیع این فرآورده 6 درصد کاهش یافت.

آقامحمدیان با اشاره به اینکه مصرف نفت کوره در سال گذشته 27 میلیون لیتر بوده و 10 درصد افزایش یافته است، بیان کرد: مصرف گاز مایع نیز 17 هزار تن گزارش شده است.

وی میزان مصرف CNG در سال 95 را 146 میلیون متر مکعب عنوان کرد و افزود: این رقم حاکی از رشد 10 درصدی در استفاده از این فرآورده است.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زنجان سهم CNG از سوخت خودروهای سبک را 37 درصد خواند و گفت: در حال حاضر روزانه 800 هزار لیتر بنزین توزیع می‌شود که استفاده از سوخت CNG سهم قابل توجهی در صرفه‌جویی مصرف بنزین دارد.

وی ابراز کرد: نفت گاز نیروگاهی نیز به دلیل تأمین بیشتر گاز با کاهش 11 درصدی از 78 میلیون لیتر در سال 94 به 69 میلیون لیتر در سال 95 رسیده است.

آقامحمدیان با اشاره به رشد 3 درصدی مصرف نفتگاز در بخش کشاورزی و 12 درصدی در بخش حمل و نقل تصریح کرد: افزایش تعداد واحدهای تولیدی مصرف این فرآورده در بخش صنعت را 12 درصد رشد داده است.

وی مبارزه با قاچاق فرآورده‌های نفتی را از دیگر وظایف این شرکت عنوان کرد و افزود: در سال 95، 181 هزار لیتر فرآورده کشف شده و میزان کشفیات در این سال 40 درصد کاهش یافته است.

منبع: www.tasnimnews.com