پیشنهاد صادرات محور کردن تجهیزات صنعت CNG روی زمین ماند

Author:

تسنیم گزارش می دهد

پیشنهاد صادرات محور کردن تجهیزات صنعت CNG روی زمین ماند

 

خودرو گازسوز

خبرگزاری تسنیم: با وجود خالی بودن ظرفیت تولید مخازن CNG در ایران، پیشنهاد بخش خصوصی برای فعال شدن این ظرفیت خالی و کمک دولت برای صادرات تولیدات آن روی زمین مانده است.

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، به گفته رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور ظرفیت تولید مخازن CNG در کشور 1.6 میلیون دستگاه در سال است و به گفته رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی از این رقم، هم اکنون 700 هزار دستگاه کاملا عملیاتی است اما در سال گذشته تنها 70 هزار دستگاه مخزن CNG در کارخانجات فعال در این زمینه در داخل کشور ساخته شده و بیش از 90 درصد ظرفیت ساخت داخل در این بخش، با وجود سرمایه گذاری و ایجاد ظرفیت، خالی است.

علی شمس اردکانی – رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران – در این خصوص به تسنیم گفت: 90 درصد ظرفیت خالی در این بخش داریم که کار برایش تعریف نشده، یعنی اگر کار برای این بخش تعریف شود می توان 10 برابر تولید فعلی؛ تولید کنند که در تعریف کار برای این بخش از صنعت CNG، اگر بازار داخلی با 70 هزار مخزن اشباع می شود باید به بازار خارجی روی آوریم و بسترهای صادرات آنرا فراهم کنیم.

این فعال بخش خصوصی، ابتدای آبان سال جاری از پیشنهاد اتاق بازرگانی به دولت برای صادرات محور کردن صنعت CNG خبر داد و گفت: پیشنهاد اتاق بازرگانی به دولت این است که نه تنها می توانیم به بحث صدور خدمات فنی و مهندسی صنعت CNG ورود کنیم بلکه باید آنرا در اولویت قرار بدهیم.

اما به نظر می رسد در گیر و دار دیگر اولویت های دولت، این پیشنهاد بخش خصوصی که برای اجرایش دولت فقط باید کار سیاست گذاری و هماهنگی را انجام دهد و هیچ نیازی به سرمایه گذاری جدید ندارد، بر زمین مانده است.

اما سیدکاظم وزیری هامانه – قائم مقام وزیر نفت – در خصوص صادراتی کردن صنعت CNG نظر متفاوتی دارد. این مقام مسئول معتقد است که تا زمانی که کیفیت تجهیزات صنعت CNG ارتقا نیافته نمی‌توان به بازارهای بین المللی فکر کرد.

وی در این خصوص افزود: تا وقتی مشکلات داخلی حل نشده است کشورهایی که خواهان صنعت CNG ایران هستند به مرور به این مشکلات پی خواهند برد و از وارد کردن آن خودداری خواهند کرد.

قائم مقام وزیر نفت با بیان اینکه “در حال حاضر هم خودرو، هم جایگاه و هم بازرسی تجهیزات CNG در کشور با کیفیت بالا صورت نمی‌گیرد”، گفت: صادرات تجهیزاتCNG بدون ارتقای کیفیت مانند جریان صادرات سمند به چند کشور خارجی است که به دلیل عدم ارائه خدمات پس از فروش و قطعات یدکی روند آن متوقف شد. ضمن اینکه وقتی کشوری مانند افغانستان برای کالاهای وارداتی به کشور خود استاندارد مشخص می‌کند و براساس همین استاندارد واردات برخی کالاهای ایرانی به این کشور متوقف می‌شود باید بدانیم که سایر کشورها نیز دراین زمینه بسیار حساس هستند.

در عین حال، با وجود خالی بودن ظرفیت کارخانجات تولید مخازن CNG در داخل کشور، وردات مخازن CNG برای نصب روی خودروهای گازوسوز از کشورهایی مثل چین انجام می گیرد.

علیرضا فیض‌بخش – رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت – در این خصوص گفت: ظرفیت ساخت مخزن در داخل کشور 1.6 میلیون دستگاه است که در سال گذشته تنها 70 هزار دستگاه تولید کرده‌اند و هنوز هم خودروسازان به دنبال واردات مخزن هستند.

این مقام مسئول تصریح کرد: خودروسازان ما به رغم وجود ظرفیت تولید در داخل کشور به دنبال واردات مخازن از چین هستند و برخی مراکز دولتی ما هم با این مسئله هماهنگند و به واردات کمک می کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم