17 جایگاه «سی‌ان‌جی» یزد ‌مشکلات بحرانی دارند/مهلت 2 ماهه استاندارد برای رفع معایب‌

Author:

 

مدیرکل استاندارد استان یزد گفت: متاسفانه جایگاه‌های CNG در استان یزد دارای معایبی است که این عیوب باید ظرف مدت دو ماه برطرف شود.

13931218000330 PhotoA

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، محمدحسین ماجدی، بعد از ظهر امروز در بازدید سرزده از برخی جایگاه‌های CNG یزد اظهار داشت: جایگاه‌داران CNG بر اساس موارد تعیین شده باید 16 مورد را در جایگاه‌های خود رعایت کنند و از امروز حداکثر دو ماه فرصت دارند تا نسبت به رفع معایب احتمالی اقدام کنند.

وی با بیان اینکه شرکت‌های خصوصی کار نظارت بر جایگاه‌های CNG را انجام خواهند داد، افزود: صلاحیت این شرکت‌ها توسط سازمان ملی استاندارد ایران تایید شده و این شرکت‌ها با هماهنگی و نظارت اداره کل استاندارد استان و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی منطقه حداقل سه بار در سال جایگاه‌ها را کنترل و نظارت خواهند کرد.

ماجدی تصریح کرد: در صورتی که جایگاه‌ها نسبت به رفع معایب دستگاه‌های خود در زمان مقرر اقدام نکنند، برابر قانون با آنها برخورد خواهد شد.

مدیرکل استاندارد استان یزد ادامه داد: مجموعه مراحل این بازرسی‌ها از ورودی گاز شهری به جایگاه، تا ورود گاز از طریق نازل‌ها به کپسول CNG خودرو، شامل هفت مرحله است که در ابتدا لوله‌های ورودی گاز شهری به جایگاه از لحاظ عدم نشت گاز و سلامت محل اتصالات کنترل می‌شود.

وی یکی دیگر از مراحل مهم در کنترل و بازرسی را مرحله خشک‌کن اعلام کرد و افزود: اگر خشک‌کن از مدار کاری جایگاه خارج شود یا درست عمل نکند، رطوبت و بخار آب همراه با گاز وارد مخازن جایگاه‌ها و مخازن خودروها شده و در درازمدت با ایجاد خوردگی، عملکرد مخازن را نامطمئن و غیر ایمن خواهد کرد.

ماجدی با بیان اینکه هم‌اکنون در استان یزد 44 جایگاه CNG در حال فعالیت هستند، اظهار داشت: تقریبا نیمی از این جایگاه‌ها مورد بازرسی قرار گرفته‌اند و متاسفانه همه جایگاه‌ها دارای مشکل و 17 جایگاه دارای مشکلات بحرانی هستند و باید در مدت زمان قانونی تعیین شده، نسبت به رفع این مشکلات اقدام کنند.

مدیرکل استاندارد استان یزد یادآور شد: بازدیدهای سالانه به طور عمده چشمی است و ظاهر تاسیسات بررسی می‌شود اما تست‌های هیدرواستانیک و تست‌های فشار، به ویژه مخازن و شیرها، هر سه سال یک‌بار انجام می‌شود.

وی همچنین ادامه داد: فشار ورودی گاز شهری به جایگاه‌ها معمولاً 17 بار است که کمپرسورهای موجود در مدار طی سه مرحله باید فشار را به 210 تا 220 بار برسانند تا زمان سوخت‌گیری در خودروها به حداقل برسد.

ماجدی، مقوله جایگاه‌های CNG در استان یزد را بسیار حائز اهمیت و حساس خواند و افزود: مردم و مالکان جایگاه‌ها باید توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشند.

مدیرکل استاندارد استان یزد از مردم این استان نیز خواست تا هنگام سوخت‌گیری، نکات ایمنی از قبیل باز بودن درب صندوق عقب خودرو، خالی بودن خودرو از سرنشینان، عدم استفاده از تلفن همراه، سوخت‌گیری توسط اپراتور جایگاه و فاصله گرفتن از خودرو را مدنظر داشته باشند.

منبع: www.tnews.ir