یک رکورد جدید مصرف بنزین در کشور به ثبت رسید

Author:

با مصرف بیش از ۱۰۳ میلیون لیتر بنزین در روز ۲۸ اسفند ماه سال گذشته، یک رکورد جدید مصرف بنزین در کشور به ثبت رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، با وجود تدابیر و اعمال سیاست‌های مختلف قیمتی و غیر قیمتی دولت تدبیر و امید به منظور مدیریت مصرف بنزین در طول سال گذشته، اما مصرف این فرآروده استراتژیک نفتی در ایام نوروز یک سونامی جدید مصرف را تجربه کرده است.

بر این اساس دولت و ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور از ابتدای سال‌ گذشته به منظور مدیریت مصرف بنزین سیاست ها و برنامه‌های مختلف قیمتی و غیر قیمتی را در دستور کار قرار دادند.

حذف بیش از ۶ میلیون کارت هوشمند بنزین خودروهای شخصی، خدماتی و موتورسیکلت ها، ابطال سهمیه های ویژه بنزین برخی از خودروهای عمومی و تاکسی ها، افزایش قیمت هر لیتر بنزین به بیش از ۱۰۰۰ تومان با وجود کاهش قیمت جهانی این فرآورده نفتی از مهمترین برنامه های دولت و ستاد سوخت برای مدیریت مصرف بنزین در کشور بود.

از سوی دیگر، در طول دو سال اخیرا با مخالفت ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور سهمیه ویژه بنزین نوروزی به خودروسواران اختصاص نیافته و حتی از اول بهمن ماه سال ۹۳ با ابطال سهمیه‌های بنزین ۴۰۰ تومانی، عرضه این فرآورده پرطرفدار نفتی به صورت دو نرخی در جایگاه‌ها عرضه و توزیع شده است.

با وجود تمامی این تدابیر مشترک ستاد سوخت و دولت، آمارهای رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از افزایش مصرف بنزین کشور سال گذشته حدود ۲۵ میلیارد لیتر بوده است.

در طول دو روز پایانی سال گذشته و هفت روز نخست نوروز سال جاری حدود ۷۰۰ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده که بیشترین میزان مصرف بنزین در روز ۲۸ اسفند ماه سال ۱۳۹۳ به ثبت رسیده است.

آمارهای رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران نشان می دهد ۲۸ اسفند ماه سال گذشته بیش از ۱۰۳ میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر بنزین در کشور ثبت شده است که یک رکورد جدید مصرف این فرآورده پر طرفدار نفتی در کشور به شمار می رود.

در همین حال، عباس کاظمی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با تاکید بر روند مناسب تامین بنزین مسافران نوروزی تاکید کرده است: با وجود افزایش مصرف بنزین در ایام نوروز هیچ جایگاهی بدون سوخت نمانده است.

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه از ابتدای فروردین ماه تاکنون به طور میانگین روزانه ۸۴.۵ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده است تصریح کرده است: پیش بینی می شود این رقم تا پایان تعطیلات نوروزی تداوم داشته باشد.