گاز در حال تبدیل شدن به یکی از اصلی‌ترین منابع تامین انرژی جهان است

Author:

 

دبیر اجرایی همایش CNG و سوخت‌های جایگزین با بیان این‌که بازرسی جایگاه‌های سوخت طی دو سال آینده به اتمام می‌رسد، اظهار کرد که در حال حاضر بیش از ۱۲۰۰ جایگاه سوخت بازرسی و ایمن شده‌اند.

به گزارش مجله صنعت CNG به نقل از دنیای اقتصاد، شهریار خاشع در همایش بین‌المللی CNG و سوخت‌های جایگزین با بیان این‌که همایش مذکور بیش از ۱۰ سال سابقه دارد، اظهار کرد: در گذشته این همایش با تنش‌هایی همراه بوده که اکنون از مرحله‌ تنش گذشته و رویدادی است که دست‌اندرکاران آن جمع می‌شوند و مشکلات خود را بازگو کرده تا راه‌حلی برای آن پیدا کنند.

وی با تاکید بر این‌که صنعت CNG خبرهای خوبی دارد، توضیح داد: گاز در حال تبدیل شدن به اصلی‌ترین تامین منبع انرژی جهان است و بیش از ۷۰ درصد منابع انرژی جهان با گاز تامین خواهند شد. ایران با داشتن ۱۱.۶ درصد از ذخائر گاز جهان در موقعیت بهتری نسبت به کشورهای دیگر قرار دارد.

دبیر اجرایی همایش CNG و سوخت‌های جایگزین با بیان این‌که صنعت گاز نسبت به صنعت نفت نوزاد است، اظهار کرد: توسعه تکنولوژی در صنعت گاز سریع‌تر اتفاق می‌افتد. باید تلاش کنیم روش‌های متناسبی را با توجه به جایگاه ایران در دارابودن گاز در نظر بگیریم.

خاشع با اشاره به دلایل برگزاری همایش مذکور، ادامه داد: اقتصاد در همه جهان و در ایران با مشکل مواجه است و این همایش با هدف پاسخگویی به مشکلات مختلف برگزار می‌شود. در این همایش بیش از ۵۰ سخنران حاصل تلاش‌های خود در این حوزه را عرضه می‌کنند و انجمن‌های مختلف سعی کردند در این همایش یکپارچه شده و به موضوعات محتوایی این صنعت بپردازند.

وی در مورد اولویت‌های این همایش توضیح داد: خودروهای گازسوز، الزامات محیط زیستی، چالش‌ها و موانع مختلف و غیره از محورهای این همایش هستند. با این‌که ایران به تعهدات پیوند مراکش متعهد است و بیستمین اقتصاد دنیا را دارد، اما در مرتبه هشتمین آلاینده جهان قرار دارد. امیدوارم بیانیه این کنفرانس راه‌حل‌های عملی مختلفی را در اختیار ما قرار بدهد.

دبیر اجرایی همایش CNG و سوخت‌های جایگزین، ادامه داد: در این همایش از چند شرکت تولیدکننده تجهیزات CNG رونمایی می‌شود همچنین سعی شده روابط بین‌المللی توسعه پیدا کند و از کشورهای مختلف دعوت شد تا در نمایشگاه این همایش محصولات خود را ارائه کنند.

خاشع از میزبانی ایران برای نمایشگاه و همایش بین‌المللی CNG در سال آینده خبر داد و گفت: این همایش در اهواز برگزار می‌شود.

وی با تاکید بر این‌که دستاوردهای صنعت CNG قابل توجه است، اظهار کرد: این صنعت، صنعت نوزادی بوده و نیازمند حمایت است. امسال میزان ذخیره‌سازی CNG در ایران از ۴۰ میلیارد دلار افزایش یافته و هیچ کشوری به اندازه ایران در این بخش استاندارد انرژی ندارد.

دبیر اجرایی همایش CNG و سوخت‌های جایگزین از اتمام بازرسی در جایگاه‌ها طی دو سال آینده خبر داد و افزود: در حال حاضر نیز بیش از ۱۲۰۰ جایگاه بازرسی و بیمه شده‌ است.

خاشع در مشارکت بخش خصوصی در این بخش تاکید کرد و گفت: دولت باید به بخش خصوصی کمک کند. در این زمینه مخازن بخش اتوبوس گازی ما نیز بازرسی شدند و بازرسی‌ خودروهای سواری آغاز شده است. یافته‌های جالبی در مورد خودروهای گازسوز پیدا کردیم که مشکلات را از پیش پای ما بر می‌دارد.

منبع: www.cngmag.ir