کاهش قیمت CNG به ۲۵ درصد قیمت بنزین برای افزایش تقاضا

Author:

به تازگی وزیر صنعت در نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهور خواستار کاهش قیمت سی ان جی شده تا مصرف کنندگان این سوخت افزایش پیدا کرده و از حجم مصرف بنزین در کشور کاسته شود.

اردشیر دادرس، رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی CNG کشور در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر در خصوص علت درخواست وزیر صنعت برای بازنگری نرخ سوخت گاز طبیعی گفت: طی ۳ سال گذشته قیمت بنزین و سی‌ان‌جی ثابت بوده ولی آنچه که در کاهش مصرف CNG اثرگذار است متناسب نبودن نسبت قیمت بنزین و سی‌ان‌جی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، دادرس با اشاره به اینکه کارمزد پایین جایگاه‌های عرضه سی‌ان‌جی نیز از مشکلات جایگاه‌داران است، گفت: کارمزد جایگاه‌ها در وضع بحرانی است و برای رسیدن به سطح ایده‌آل این نرخ باید تا چهار برابر افزایش پیدا کند اما روش کارمزدی در کشورهای پیشرفته منسوخ و از روش حق‌العمل‌کاری استفاده می‌شود که ما هم باید به این سمت برویم.

وی گفت: از اوایل دهه ۸۰ سوخت CNG در کشور فراگیر شد، ولی در حال حاضر علیرغم وجود بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ جایگاه این سوخت در سراسر کشور، از این ظرفیت به طور کامل و با توجیه اقتصادی استفاده نمی‌شود.

این مقام مسئول اظهار داشت: قیمت بالای این فرآورده نسبت به استانداردهای جهانی از مهم‌ترین عواملی است که تمایل مردم برای استفاده از این سوخت را کاهش داده است؛ طبق استانداردهای جهانی بهای سوخت CNG باید ۲۰ تا ۲۵ درصد بهای بنزین باشد، اما در کشور ما این نسبت بیشتر است.

دادرس با تاکید بر اینکه بهای CNG باید کاهش یابد، گفت: رعایت نسبت مذکور و ایجاد فاصله‌ای معنادار میان بهای بنزین و سی‌ان‌جی می‌تواند مردم را به استفاده هر چه بیشتر از این سوخت جایگزین ترغیب کند، بنابراین برای تحریک تقاضا کاهش قیمت CNG یک ضرورت است.

بر اساس این گزارش، منصور ریاحی مدیرعامل پخش فرآورده‌های نفتی نیز با اشاره به در دستور کار بودن کاهش قیمت CNG گفت: موافق کاهش قیمت این سوخت و در این باره منتظر مصوبات دولت هستیم.

ریاحی افزود: تا پایان سال، ۵۰ جایگاه CNG دیگر به بهره‌برداری می رسد و ما مشکلی در تامین CNG نداریم ولی باید با اتخاذ تدابیری از جمله کاهش قیمت سی‌ان‌جی، عرضه خوردوهای گازسوز بیشتر در خودروسازی‌ها و… تقاضا را تحریک کرد.

مدیرعامل پخش فرآورده‌های نفتی نیز با تایید اینکه با کاهش فاصله قیمت بنزین و سی‌ان‌جی می‌توان تقاضا برای مصرف بنزین را افزایش داد، گفت: در آینده‌ای نزدیک شاهد پیشرفت‌هایی در این زمینه خواهیم بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران