چهار تولیدکننده بزرگ مخازن CNG کشور در آستانه تعطیلی

Author:

 

چهار تولید کننده مخازن CNG خودروهای دوگانه سوز کشور به طور رسمی اعلام کردند: چنانچه مطالبات این صنعت از خودروسازان پرداخت نشود و طرح های توسعه سی ان جی به اجرا در نیاید این واحدهای تولیدی از ماه آینده قادر به ادامه تولید نخواهند بود و فعالیت آنها متوقف خواهد شد.

 

ایران اکونومیست –  نوید خاصه باف مدیرعامل شرکت پارس ام سی اس با بیان این مطلب اظهار داشت: در حال حاضر بیش از 50 میلیارد تومان از صنعت خودرو طلب دارند و این در حالی است که بالغ بر یک هزار نفر به صورت مستقیم و 5 هزار نفر به صورت غیر مستقیم در این کارخانجات مشغول به کار هستند.
وی با بیان اینکه در مقابل توقف تولید این کارخانجات اراده های محکمی برای واردات مخازن و محصولات مشابه از دیگر کشور های شناخته شده وجود دارد، افزود: هم اکنون یک ماه است که در این کارخانجات تولید به طور کلی متوقف شدهو در صورتی که این صنعت ازبین برود احیا کردن آن هزینه زیادی در بر خواهد داشت.
خاصه باف با اشاره به سرمایه گذاری یک هزار میلیارد تومانی در صنعت ساخت مخازن CNG، ابراز داشت: این صنعت دارای دانش فنی بالا، استانداردهای فوق ایمنی و کیفیت بسیار بالاست و به همین دلیل در چند سال گذشته کوچکترین حادثه ای در مورد مخازن ساخت داخل گزارش نشده است اما با این وجود متاسفانه برخی از مصرف کنندگان به دلیل قیمت پایین تجهیزات بی کیفیت اقدام به خرید آنها می کنند.
وی ادامه داد: برای حل این مشکل در حال طراحی سامانه ای هستیم که خریداران بتوانند با ارسالکد رهگیری از اصالت مخازن خریداری شده مطمئن شوند.
این تولیدکننده مخازن CNG با ابراز تشکر از دولت و خودروسازان به خاطر حمایت های صورت گرفته از صنعت CNG خاطرنشان کرد: با توجه به سرمایه گذاری ها و تلاشهای صورت گرفته در این صنعت انتظار داریم تا اتخاذ سیاست های ویژه از اتلاف ظرفیت های آن جلوگیری شود.
در ادامه این نشست کیومرث مبلغ ناصری مدیرعامل شرکت آسیاناما با بیان اینکه علت حضور ما در این جمع اعلام نگرانی و هشدار است، گفت: در حال حاضر 50 میلیارد تومان سرمایه در گردش انباشته و بلوکه شده و تبدیل به محصول شده که اگر به گردش در نیاید تولید تولید را متوقف می کند. مجبوریم محصولات بازسازی شده روی خودروها استفاده کنیم که خطرات زیادی برای خودروها و جامعه در پی دارد.
ناصری اضافه کرد: متاسفانه تولید خودروهای دوگانه سوز از جانب خودروسازان دارای اولویت نیست به طوریکه با ایجاد مشکل در صنعت خودرو تولید این خودروها 30 تا 99 درصد کاهش داشته استو به طبع آن کارخانجات سازنده مخازن CNG نیز دچار بحران شده اند.
وی با بیان اینکه فراوانی محصول بی کیفیت و استوک در بازار است نیز از مشکلات این صنعت به شمار می رود، بیان کرد: با وجود محصولات بی کیفیت و مشکلات مالی تولیدکنندگان خودرو، فضایی برای استفاده از این محصولات فراهم می شود که برای جان، مال و امنیت مردم خطرناک است.
مبلغ ناصری افزود: تقاضای ما توجه به حفظ سرمایه های ملی، اقتصادی و انسانی کشور است که در گذشته نه چندان دور برای آن هزینه هنگفتی کرده ایم.
بهرام توسلی مدیرعامل شرکت کاوش در ادامه این نشست گفت: هم اکنون ظرفیت تولید این چهار کارخانه 800 هزارمخزن در سال می باشد که با توجه به تکنولوژی بالای آنها دارای کیفیت بسیار بالایی هستند و قطعا می توانیم این کالا را در کشورهای دیگر نیز به فروش برسانیم که تا کنون به واسطه تحریم ها امکان پذیر نبود و از این پس در صورت همکاری و همراهی دولتمردان می توانیم صادرات نیز داشته باشیم.
وی با بیان اینکه مواردی دیده شده که مخازن بی کیفیت به کشور وارد شده و به دلیل استاندارد نبودن در گمرک سال ها انبار می شود اما پس از مدتی در بازار عرضه می گردند که خطرآفرین است، گفت: طبق استانداردها بازرسی ادواری مخازن تحت فشار و سی ان جی باید هر سه سال یکبار صورت گیرد که متاسفانه هنوز قوانینی در این رابطه در کشور ما وجود ندارد و هم اکنون خودروهایی در کشور هستند که هشت سال از عمر مخازن آنها می گذرد و هنوز بازرسی نشده اند.
محسن نامداری مدیرعامل شرکت سیلندر پرشیا نیز در این نشست در خصوص مشکلاتی که تولیدکنندگانمخازن CNG در کشور با آنها دست و پنجه نرم می کنند، اظهار داشت: درحال حاضر کشور ما در حوزه ساخت مخزن به خودکفایی رسیده است اما در این شرایط دو معضل اساسی داریم و آن امنیت اقتصادی تولیدکننده ها به واسطه توسعه پایدار آنها و امنیت روحی و روانی و رفاه اجتماعی مصرف کنندگان است که تامین نمی شود.
وی ادامه داد: کارخانجات تولید مخازن CNG در کشور ما ظرفیت تولید بالای 800 هزار مخزن در سال را دارند که با توجه به سفارش و تقاضای خودروسازن متغیر است. در سال جاری برنامه خودروسازان برای تولید 400 هزار خودرو دوگانه سوز بوده که تا الان حدود 40 تا 50 هزار تولید شده است و هم اکنون نیز کارخانجات با توقف تولید مواجه شده اند.
نامداری خاطرنشان ساخت: متاسفانه امسال در مقایسه با سال گذشته شاهد افت 50 درصدی تولید مخازن CNG بوده ایم.

منبع: ایران اکونومیست