پرداخت وام با قسط ۳۰ هزار تومانی برای گازسوز کردن خودروها

Author:

رییس دبیرخانه دائمی CNG کشور ضمن بیان اینکه قیمت CNG نسبت به بنزین ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان ارزانتر است، گفت: چندین بانک اعطای وام با بازپرداخت ۳۰ هزار تومانی برای گازسوز کردن خودروها موافقت نموده اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی (مقاومتی نیوز) به نقل از مهر، محسن مشایخی، رییس دبیرخانه دائمی CNG کشور، اختلاف قیمت ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومانی گاز CNG با بنزین را در راستای جذب مصرف کنندگان مناسب دانست و گفت: تجربه نشان می دهد که اهرم قیمت می تواند تاثیر فوری و مطلوبی بر میزان مصرف حامل های انرژی داشته باشد. طبیعی است که مصرف کنندگان به دنبال هزینه کمتر هستند. این در حالی است که قیمت هر مترمکعب گاز CNG حدود ۵۰۰ تومان است.

وی با بیان اینکه شناور شدن قیمت بنزین که موجب افزایش قیمت آن می شود، می تواند بر کاهش مصرف موثر باشد، گفت: بررسی ها نشان می دهد که قیمت بنزین در ایران نسبت به تمامی کشورهای منطقه و حتی نسبت به کشورهای خارج از منطقه ارزان تر است. همین قیمت پایین موجب توجیه پذیر شدن قاچاق و البته مصرف بی رویه می شود. به این ترتیب اهرم قیمتی را می توان روش جوابگویی برای جایگزین کردن سوخت CNG بجای بنزین دانست.

طبق گفته این مقام مسوول سی ان جی ارزانتر، پاک و فراوان تر است. چرا که ایران دارنده نخستین ذخایر قابل استحصال جهان است. همین مزیت می تواند نقش مهمی در جایگزینی CNG بجای بنزین ایفا کند. از طرفی قطعا هزینه تولید CNG با بنزین برابر نیست. همین هزینه پایین تولید CNG است که موجب قیمت پایین آن برای عرضه می شود.

مشایخی با تاکید بر اینکه قیمت پایین نمی تواند به تنهایی برای جذب متقاضی کافی باشد، تصریح کرد: با یک بررسی میدانی متوجه می شوید که قیمت پایین در باره سی ان جی تنها دلیل ایجاد تمایل برای متقاضیان نیست، بلکه ایمنی خودروی گازسوز، دسترسی به محل سوختگیری و البته میزان پیمایش می تواند تاثیر مستقیمی در جذب مصرف کنندگان سی ان جی داشته باشد که البته هر کدام از بخش های یاد شده مربوط به بخش های مختلفی است و دامنه آن وزارت نفت را به عنوان متصدی اصلی شامل نمی شود.

طبق گفته وی پنج تولیدکننده داخلی فعال در زمینه تولید مخازن تیپ یک سی ان جی داریم و از این منظر نیازی به واردات مخازن چینی که سابق به نام محصول ایتالیایی وارد کشور می شد نداریم. گفتنی است که علت این واردات رانت و البته وجود تحریم ها بود که به موجب آن شاهد انفجارهای روزانه در سطح کشور بودیم. البته ناگفته نمایند که همین تحریم ها موجب توانمندسازی بخش داخلی در تولید این نوع از مخزن شد.

مشایخی گفت: نکته دیگری که باید به آن توجه داشت تبدیل مخازن غیرقانونی و غیر استاندارد است و ضایعه های زیادی به دنبال دارد که باید زیر نظر نهادهای رسمی و معتبر انجام شود. این در حالی است که در توضیح صفوف طولانی سوختگیری CNG باید گفت علت تشکیل این صفوف  عدم استفاده حداکثری از توان جایگاه های سی ان جی است. به این معنا که به دلیل هزینه های بالا تعمیر و نگهداری و البته هزینه های بالای جایگاه داران اغلب جایگاه داران با حداکثر توان به ارائه خدمت نمی پردازند که امری طبیعی است. البته با افزایش تقاضا و مساعدت های لازم بی شک این مشکل نیز حل می شود چرا که با توجه زمان ۳ دقیقه ای سوختگیری هر خودرو سی ان جی سوز مشکلی در تامین سوخت خودروها نیست.

این مقام مسوول  در پایان از طرحی با موافقت چند بانک یاد کرد که به موجب آن متقاضیان می توانند وامی با بازپرداخت اقساط حداکثر ۳۰ هزار تومان در ماه به منظور تبدیل خودرو خود از بنزین سوز به گاز سوز دریافت کنند.

منبع: www.moqavemati.net