٥٥ سنت صرفه جویی در واردات بنزین با مصرف هر مترمکعب CNG

Author:

رییس انجمن صنفی سی ان جی کشور گفت: با توجه به طراحی انجام شده و وجود دانش فنی در کشور می توانیم اولین پایلوت کمپرسور ملی سی.ان.جی را در سال آینده رونمایی کنیم.

 

به گزارش شانا، اردشیر دادرس در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به تدوین سند چشم انداز صنعت سی.ان.جی، اظهار داشت: این سند با همکاری مرکز پژوهش های مجلس، کمیسیون انرژی مجلس، وزارت نفت و فعالان صنعت سی.ان.جی تدوین و سند اولیه به وزارت نفت و مجلس ارایه شده است.
رییس انجمن صنفی سی.ان.جی کشور، افزود: در این سند نقشه راه قیمت گذاری حامل های انرژی و همچنین قیمت حامل های انرژی وارداتی تعیین می شود.
دادرس گفت: در این سند پیش بینی شده که در چشم انداز ١٠ ساله تعداد جایگاه های سی.ان.جی به ١١هزار جایگاه و خودروهای گازسوز نیز به ٨ میلیون خودرو افزایش یابد.
رییس انجمن صنفی سی.ان.جی کشور خاطرنشان کرد: در صورت اجرایی شدن این سند، سهم سی.ان.جی در سبد سوخت ناوگان حمل و نقل سبک کشور به ٤٠ درصد افزایش خواهد یافت.
دادرس با تاکید بر لزوم سرمایه گذاری در صنعت سی.ان.جی، اظهار داشت: در حال حاضر جایگاه های سی.ان.جی تنها ٤ درصد گاز کشور را مصرف می کنند، اما ٢٥ درصد درآمد شرکت ملی گاز از محل سی.ان.جی تامین می شود.
رییس انجمن صنفی سی.ان.جی کشور اضافه کرد: به ازای مصرف هر مکعب سی.ان.جی ٥٥ سنت در واردات بنزین صرفه جویی می شود.
دادرس همچنین از تولید کمپرسورهای ملی جایگاه های سی.ان.جی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: در آینده باید ٨ هزار جایگاه جدید در کشور احداث شود که برای راه اندازی آنها نیاز به تعداد فراوانی کمپرسور داریم.
وی اضافه کرد: برای جلوگیری از خروج ارز از کشور، برنامه ساخت کمپرسور ملی توسط سازندگان داخلی در دستور کار قرار گرفته است.
رییس انجمن صنفی سی.ان.جی کشور اظهار داشت: در حال حاضر حدود ٦٠ تا ٧٠ درصد قطعات کمپرسورها در داخل کشور تولید می شود که قصد داریم با ساخت کمپرسور ملی سهم تولیدات داخلی را افزایش دهیم.

منبع : http://www.shana.ir