همه چیز در مورد “سی ان جی”

Author:

 

گاز طبیعی فشرده دقیقا همان گاز طبیعی معمولی است که فشرده شده ، بوی بد آن از بین رفته و قابل فاسد شدن نیز نیست.

“سی ان جی” دقیقا همان گاز طبیعی معمولی است که فشرده شده، بوی بد آن از بین رفته و قابل فاسد شدن نیز نیست.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران، امروزه “سی ان جی” دیگر نام غریبی برای مردم ایران نیست. گاز فشرده طبیعی، امروزه به حرکت درآورنده بسیاری از اتومبیل ها در کشور ما است. سعی داریم تا در این نوشته شما را با مفاهیمی در مورد “سی ان جی” آشنا کنیم.

CNG چیست؟

گاز طبیعی فشرده دقیقا همان گاز طبیعی معمولی است که فشرده شده ، بوی بد آن از بین رفته و قابل فاسد شدن نیز نیست.

CNG چگونه تولید می شود؟

گاز فشرده از سه طریق تولید می شود. در حالت اول از خود منابع گاز طبیعی برای برای تولید سی ان جی استفاده می شود. در حالت دوم از گاز مورد نظر از نفت خام و در حالت سوم از زغال سنگ استخراج می شود. گاز فشرده طبیعی قبل از استفاده بایستی یک مرحله گند زدایی را پشت سر بگذارد.

آیا CNG قابل اشتعال است؟

در زمانی که سی ان جی آزاد شده و با هوا ترکیب می شود و زمانی که میزان گاز این ترکیب بین 5 تا 15 درصد است قابلیت اشتعال وجود دارد. در زمانی که میزان گاز کمتر از 5 یا بیشتر از 15 درصد باشد به سرعت از بین رفته و قابل اشتعال نیست.

در کل این سوخت به نسبت بنزین از امنیت بالاتری برخوردار است. کپسول های حاوی سی ان جی در کشور ما معمولا در بخش عقبی خودرو نصب می شوند ، رانندگان این خودروها بایستی در هنگام رانندگی احتیاط بیشتری را به خرج داده تا از برخوردهای شدید که ممکن است به ضربه شدید به مخزن و انفجار منجر شود جلوگیری کنند. هر گونه تعمیر این مخازن نیست بایستی توسط افراد متخصص انجام بگیرد.

مزیت استفاده از CNG چیست؟

گاز فشرده طبیعی یک سوخت ایمن و پاک در مقایسه با سوختهای فسیلی مثل بنزین یا گازوئیل است. خودروهایی که از گاز طبیعی بهره می برند 80 درصد به نسبت خودروهایی با سوخت فسیلی کمتر در تخریب لایه اوزون نقش دارند.

چه خودروهایی از CNG بهره می برند؟

خودروهای گاز سوز در مدل های مختلفی عرضه شده اند. از خودروهای کوچک مثل انواع سدان ها و تاکسی های شهری تا خودروهای بزرگتر مثل اتوبوس های مدرسه از سوخت گاز طبیعی بهره می برند.مشکلی که امروزه نه تنها در کشور ما و در بسیاری از نقاط دنیا مطرح شده است ، بحث جایگاه سوخت گیری سی ان جی است که کمبود آنها تبدیل به یک نقطعه ضعف درباره این خودروها شده است.

منبع: عصر ایران