نیازی به واردات مخزن CNG نداریم

Author:

پول‌نیوز افزایش سهم خودروهای دوگانه سوز در کشور با اجرا طرح‌های متفاوتی همچون طرح تعویض مخازن فرسوده و پرداخت تسهیلات به متقاضیان در دست اجرا است تا در نهایت ایمنی خودروها دوگانه‌سوز تضمین شود.

طرح تعویض مخازن فرسوده یکی از راهکارهای ارائه شده برای افزایش سطح ایمنی خودروهای دوگانه سوز و تشویق افراد برای گرایش به این خودروها است.

پروژه‌ای که اهدافی مانند کاهش واردات و مصرف بنزین و به تبغ آن کاهش آلودگی‌های زیست محیطی را به دنبال دارد.

طی سال‌های گذشته حوادثی مانند آتش‌سوزی مخازن خودروهای دوگانه سوز دلیلی برای عدم استقبال افراد از این فناوری شده که از دلایل آن می توان به استفاده از مخازن ناایمن و یا وصل غیر استاندارد آنها در خودرو اشاره کرد.

گفتنی است مخازن بدون شناسنامه و فاقد اعتبار یکی دیگر از نقطه ضعف‌های شناسایی شده است که اکثر آنها وارداتی بوده و نهاد یا سازمانی مسئولیت این مخازن را بر عهده نمی‌گیرد.

محسن مشایخی رئیس دبیرخانه CNG کشور در گفت‌وگو با خبرنگاران، در خصوص ایمن بودن مخازن CNG در کشور گفت: از سال 82 خودروهای دوگانه سوز در کشور در قالب دو طرح کارگاهی و کارخانه‌ای آغاز شده که در حدود 2 میلیون و 200 هزار عدد آن را کارخانه تبدیل کرده و بیش از 3 میلیون تبدیل کارگاهی بوده است.

وی با اشاره به اینکه از نظر برخی نهادها تبدیل کارگاهی به عنوان یک مشکل شمرده می شود زیرا استاندارد تبدیل کارگاهی را قبول ندارد، عنوان کرد: اگر تبدیل کارگاهی با رعایت استانداردهای لازم وارد چرخه کار شود و پلیس راهور به آنها کارت دوگانه سوز دهد، می توانیم از این ظرفیت استفاده کنیم.

رئیس دبیرخانه CNG کشور در خصوص طرح تعویض مخازن فرسوده، عنوان کرد: با اجرا این طرح کلیه خودروهایی که شناسنامه ندارند شناسایی می‌شوند و ایمن سازی خودروها صورت می‌گیرد زیرا با اجرا این طرح با کمک تسهیلات بانکی و با کمترین سود مخازن تعویض و نوسازی می‌شوند.

مشایخی خاطر نشان کرد: از ابتدا اجرا طرح CNG تعدادی مخازن استوک از کشور چین وارد ایران شد که استفاده از این‌ها در شرایط فعلی برای مصرف کننده مشکلاتی را ایجاد کرده که نمونه آن حادثه چند هفته گذشته در جایگاه سوخت کرج است.

وی افزود: در شرایط فعلی نیازی به واردات مخزن نداریم زیرا 5 یا 6 تولیدکننده داریم که سالانه در حدود 700 الی 800 هزار مخزن تولید می‌کنند.

گفتنی است تسهیلات مد نظر قرار گرفته با سود 18 درصد و اقساط 24 تا 36 ماهه، بسته به نوع تعویض و خودروها از هشت میلیون تا 15 میلیون ریال است و متوسط قسط آن ماهانه 500 هزار ریال خواهد بود.

منبع:میزان