نظارت بر جایگاه‌های سوخت CNG در استان مازندران تشدید می‌شود

Author:

خبر حوادث در جایگاه‌های سی ان جی، همواره ردپایی از نگرانی را بر دل صاحبانی که خودروشان را برای سوخت‌گیری به جایگاه‌های عرضه سوخت می‌برند، برجا می‌گذارد که شرکت نفت مازندران بر آن شد تا جایگاه‌های سوخت را کنترل بیشتری صورت دهد.

به گزارش مجله صنعت CNG به نقل از تسنیم، استانداردسازی جایگاه‌های سی ان جی، اتخاذ تصمیماتی برای ایمن سازی، رعایت بیش از 16 مولفه ایمنی برای اطمینان بخشی سوخت از مهم‌ترین مسائلی است که باید در جایگاه‌های سی ان جی مورد توجه قرار بگیرد.

از طرف دیگر، جایگاه سوخت سی ان جی نیز قواعد خاص خود را دارد و لازم است سرنشینان خودرو برای دقایقی از اتومبیل پیاده شوند چرا که به عقیده فیضی مسئول امور جایگاه‌های سی ان جی  مازندران، در صورت بروز حوادث غیرقابل پیش بینی ناشی از اختلاف فشار گاز حوادث اجتناب ناپذیر است.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ساری, با بیان اینکه ممکن است این مسئله مورد توجه دارندگان خودرو قرار نگیرد, افزود: به دلیل اهمیت کار در جایگاه‌های سوخت و به ویژه سی ان جی, کنترل جایگاه‌ها با رعایت نکات فنی و کارشناسی در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه ساری انجام می‌شود.

بازرسی 95 درصدی جایگاه‌های CNG مازندران

حسین‌علی طالبی, مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه ساری  نیز در گفت‌وگویی توجه به استانداردهای سازمان استاندارد را بهترین راه برای فعالیت و ارائه خدمات جایگاه‌های عرضه گاز سی‌ان‌جی دانست و افزود: بیش از 95 درصد جایگاه‌های سی ان جی منطقه ساری مورد بازرسی قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه استانداردسازی جایگاه‌های سی‌ان‌جی فرآیند پیچیده و زمان بری است و باید با برنامه‌ریزی دقیق و مرحله به مرحله موانع و مشکلات را برطرف کرد, افزود: یکی از اصلی‌ترین برنامه‌ها، آموزش اپراتورها، مسئولان فنی و مالکان جایگاه‌ها است.

طالبی گفت: تجهیزات سی‌ان‌جی با دارا بودن ابزارآلات و تجهیزات دقیق از قبیل حسگرها و گیج‌های فشار و دما، شیرهای اطمینان، مخازن تحت فشار، مخازن ذخیره در فاصله زمانی تنظیم شده و مطابق با استانداردها، بازرسی و تایید می‌شوند.

وی افزود: بازرسی جایگاه‌های سوخت‌گیری،کنترل لوله‌های فشار پایین تا خشک کن، خشک کن، کمپرسور سامانه  فشرده‌سازی، دیسپنسر ، تابلوهای برق و کنترل و کابل‌ها، حریم‌های ایمنی و نواحی تردد، مستندسازی و مخازن ذخیره و شیر مخازن گاز طبیعی فشرده مطابق با استاندارد‌های ملی سازمان ملی استاندارد از نکات برجسته در کنترل جایگاه سی ان جی در منطقه ساری به شمار می آید.

وی با بیان اینکه توجه به استانداردهای سازمان استاندارد, بهترین راه برای فعالیت و ارائه خدمات است، گفت: با توجه به فشار 250 باری موجود در پمپ‌های جایگاه‌های سی ان جی، در صورت رعایت نشدن قوانین و استانداردها، خسارت‌های فراوان جانی و مالی به وجود می آید.

طالبی تصریح کرد: ایمنی و سلامت جایگاه‌های سوخت از مباحث مهم شرکت نفت است و با همکاری سازمان ملی استاندارد تلاش می‌کنیم با بازدیدهای دوره ای، خطرات احتمالی از احتراق این سوخت پاک در کشور را به حداقل برسانیم.

مدیر شرکت نقت منطقه ساری خاطرنشان کرد: اکثر شاخص‌های استاندارد شرکت ملی پخش در مورد جایگاه‌های سی ان جی مشابه استانداردهای سازمان ملی استاندارد است و موارد اندک اختلاف نظر نیز قابل رفع است.

 

منبع: www.cngmag.ir