موازی‌کاری در برگزاری همایش ‌CNG/ دستور قائم‌مقام وزیر نفت نادیده گرفته شد

Author:

 اکوفارس: سال گذشته قائم‌مقام وزیر نفت در یک نشست خبری دستور برگزاری منسجم کنفرانس بین‌المللی سی‌ان‌جی با مشارکت انستیتو نفت دانشگاه تهران، سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت و مجموعه پالایش و پخش را داد اما خبرهایی از اختلاف بین اعضای برگزارکننده به گوش می‌رسد.

 

به گزارش اکوفارس به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس افزایش مصرف بنزین در کشور موجب شده است از ابتدای سال‌جاری تاکنون حجم واردات بنزین ایران با افزایشی بی سابقه به بیش از هشت میلیون لیتر در روز برسد.

بنابر آمارهای ارائه شده از سوی مسئولان شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی روزانه حدود 73 میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می شود که پیش بینی می شود در صورت لغو تحریم ها متوسط مصرف روزانه بنزین با افزایشی بین 5 تا 10 درصدی همراه شود.

راهکاری که می تواند موجب به کاهش مصرف بنزین و یا لااقل جلوی مصرف فزاینده این حامل انرژی پر مصرف را بگیرد توسعه صنعت سی ان جی در کشور است، هم اکنون به طور میانگین روزانه حدود 20 میلیون مترمکعب گاز طبیعی از طریق جایگاه‌های CNG در کشور مصرف می شود و انتظار می رود تا دولت نسبت به این صنعت توجه بیشتری داشته باشد.

در بند ق تبصره دوم قانون بودجه سال 1393 نیز نسبت به توسعه صنعت سی ان جی تاکید شده است به همین دلیل در نشستی که دی ماه سال 93  با حضور قائم مقام وزیر نفت، مدیران عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت و برخی از فعالان بخش خصوصی صنعت CNG برگزار شد، تصمیم به توسعه صنعت سی ان جی در کشور گرفته شد و همچنین مقرر شد تا کنفرانس صنعت سی.ان.جی نیز هر سال به منظور توسعه این صنعت پاک به منظور جذب سرمایه گذاران خارجی در تهران برگزار شود.

به همین دلیل مقرر شد تا طبق روال گذشته هفتمین کنفرانس بین المللی صنعت سی انجی و سوخت های پاک نیز توسط انستیتو نفت دانشگاه تهران و سازمان بهینه سازی مصرف سوخت برگزار شود و همچنین با دستور قائم مقام وزیر نفت مقرر شد تا شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی نیز در این زمینه همکاری لازم را به عمل آورد.

اما اخیرا خبرهایی شنیده می شود که قرار است مجموعه شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی به طور موازی اقدام به برگزاری همایشی با موضوع سی ان جی کند که در واقع سرپیچی از دستور قائم مقام وزیر نفت به شمار می رود.

این گزارش حاکی است برگزاری همزمان دو همایش مرتبط با صنعت سی.ان.جی در یک دوره زمانی موجب به سردرگمی شرکت‌های خارجی و بخش خصوصی داخلی برای مشارکت در این همایش ها شده است و در تماس با خبرنگار خبرگزاری فارس از این اقدام صورت گرفته ابراز نارضایتی می کنند.

برخی از حاضرین در هفتمین کنفرانس بین اللملی سی ان جی به خبرنگار فارس گفتند به جای آنکه این کنفرانس به طور قدرتمند برگزار شود در حال حاضر شاهد اختلاف بین برگزار کنندگان هستیم و این قضیه موجب تضعیف این کنفرانس در سالهای آتی خواهد شد.

منبع: اکوفارس