مصرف سوخت CNG در کشورهای صاحب نام مرسوم نیست/ خودروهای وارداتی مجهز به CNG نیستند

Author:

 

در گفتگو با تین نیوز عنوان شد:
 مصرف سوخت CNG در کشورهای صاحب نام مرسوم نیست/ خودروهای وارداتی مجهز به CNG نیستند

تین نیوز | رئیس انجمن جایگاه داران سوخت در خصوص مصرف بیش از حد متعارف CNG در کشور در مقایسه با کشورهای صاحب نام تولید خودرو در جهان گفت: با توجه به افزایش روز افزون تعداد خودرو در ایران و توسعه جایگاه ها، این امر طبیعی به نظر می رسد.

 

بیژن حاج محمدرضا در گفتگو با تین نیوز، افزود: مصرف در هریک از بخش ها با محدودیت روبرو است و به دلیل فسیلی بودن این نوع سوخت قطعا این محدودیت استفاده از آن نیز هر ساله بیشتر خواهد شد. پس از سیاستگذاری نادرست در دولت دهم و اختصاص سوخت CNG به خودروهای فرسوده و افزایش تعداد این گونه خودروها، قطعا مشکلات زیست محیطی زیادی را با استفاده فراگیر از این نوع سوخت شاهد خواهیم بود.

وی با اشاره به ضررهای ناشی از مصرف مداوم سوخت  CNG، تصریح کرد: مصرف بیش از 6 ماه این نوع سوخت مشکلاتی را برای سوپاپ خودرو بوجود می آورد که با رسوب چربی در آن دارنده خودرو ناگزیر از مراجعه به تعمیرگاه و تراش قطعه می شود. این کار تنها برای یک بار عملی بوده و پس از آن باید سوپاپ خودرو تعویض شود.

حاج محمد رضا تاکید کرد: این نوع سوخت تناسبی با مصرف در خودرو نداشته و بیشتر در صنایع و کوره ها بکار گرفته می شوند که متاسفانه به علت برخی کم توجهی ها به ناوگان حمل و نقل وارد شده است. 

مسئول جایگاه داران سوخت کشور، با تاکید بر اینکه مصرف سوخت CNG در هیچ یک از کشور های صاحب نام خودروساز مرسوم نیست، گفت: این استدلال در میان خودرو سازان خارجی وجود دارد که خودرو کالایی است و با مصرف سوخت CNG آن را به مخاطره نمی اندازیم. با این شعار به سوی مصرف انواع سوخت پاک گام برداشته اند.

وی ابراز داشت: اگر توجه داشته باشید مشاهده خواهید کرد هیچ یک از خودروهای وارداتی به کشور در سال های اخیر مجهز به مخزن سوخت CNG نیستند و برخی با مجهز بودن به باطری الکتریکی در هر 100 کیلومتر تنها یک لیتر بنزین مصرف می کنند.

حاج محمد رضا توسعه جایگاه ها، افزایش تعداد خودرو و قیمت مناسب آن را از جمله مواردی دانست که مردم را به استفاده از این نوع سوخت ترغیب کرده است. مصرف سوخت CNG با این تفاسیر افزایش چندانی نداشته و درحد معمول مصرف می شود.

منبع: www.tnews.ir