قیمت واقعی گاز، قیمت صادراتی است

Author:

 

بنابر مصوبه مجلس در قالب تصویب قانون بودجه سال 1394 کل کشور، افزایش قیمت حامل های انرژی منتفی است و به نظر می رسد قیمت هر متر مکعب گاز همانند سال گذشته از 44 تا 374 تومان متغیر خواهد بود.
  

به گزارش خبرنگار ایسنا، قیمت گاز پیچیدگی های خاصی دارد و شرایط بسیاری بر آن تاثیر گذار است. کارشناسان و دست اندرکاران صنعت گاز بر این باورند که قیمت گاز مانند قیمت نفت نیست که در دنیا نرخ مشخصی داشته باشد؛ به طوری که قراردادهای صادرات گاز به دو کشور ممکن است قیمت کاملا متفاوتی داشته باشد.

در این راستا حمید رضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز در گفت‌وگو با ایسنا درباره قیمت گاز اظهار کرد: اگر بخواهیم استفاده بهینه از انرژی صورت بگیرد قیمت باید به گونه ای باشد که بتواند موتور تکنولوژی را حرکت بدهد. اگر قیمت پایین باشد نه تنها تکنولوژی مورد استفاده قرار نمی گیرد بلکه بهره‌وری نیز ارتقا نمی یابد و صرفه جویی در مصرف انرژی صورت نمی گیرد.

وی همچنین درباره افزایش قیمت گاز گفت: افزایش قیمت گاز ربطی به شرکت گاز ندارد، زیرا درآمد شرکت گاز افزایش نمی یابد و در واقع افزایش صورت گرفته در قالب یارانه به مردم بازپرداخت می شود. اما باید توجه کرد که قیمت انرژی باید به گونه ای باشد که مردم به روش های کاهش مصرف تمایل پیدا کنند. در چنین شرایطی هر متر مکعبی که کمتر مصرف شود به صادرات اختصاص داده می‌شود و درآمد آن نصیب کشور خواهد شد.

معاون وزیر نفت تاکید کرد: قیمت یک متر مکعب گاز صادراتی قیمت گاز است و هر چه کمتر مصرف کنیم به نفع کشور خواهد بود؛ بنابراین هر فرایندی که منجر به صرفه جویی گاز در کشور شود، به صادرات کمک می کند.

به گفته او قیمت گاز در هر میلیون بی تی یو از سه دلار در آمریکا تا 11 دلار در آسیای جنوب شرقی متفاوت است. در اروپا گاز قیمتی بین این دو دارد و قیمت منطقه ما نیز به قیمت‌های اروپا نزدیک است.

گفته می شود هر متر مکعب گاز ارزش حرارتی برابر با 30 هزار بی تی یودارد که این مقدار بی تی یو مساوی با یک لیتر بنزین است، زیرا ارزش حرارتی یک لیتر بنزین هم 30 هزار بی تی یوست؛ بنابراین می توان ارزش یک متر مکعب گاز را برابر با یک لیتر بنزین دانست.

عراقی همچنین درباره قیمت گاز در سال جاری گفت: هیچ گاه برنامه ای برای افزایش قیمت نداشتیم. در واقع دولت درباره افزایش قیمت تصمیم می گیرد و مجلس کلیات را تصویب می کند اما به هر حال آمادگی هر گونه اقدامی را داریم.

به گزارش ایسنا ،قیمت گاز در سال گذشته برای هر متر مکعب از 44 تا 364 تومان برای فصول سرد و همچنین از 94 تا 374 تومان برای فصول سرد متغیر بوده است و احتمالا در سال 1394 نیز تغییر نخواهد کرد.

منبع