قیمت بنزین در آسیا به پایین ترین سطح در ٨ ماه گذشته رسید

Author:

عرضه فراوان بنزین در آسیا، سبب کاهش سودهای پالایشی حاصل از این فرآورده نفتی به کمترین سطح ٨ ماه گذشته، در هفته منتهی به ١٨ اوت (دوشنبه،٢٧ مرداد) شد.

 

به گزارش خبرنگار شانا، پس از پایان تعمیرات دوره‌ای در برخی پالایشگاه‌ها و از سرگیری فعالیتهای پالایشی در آن مراکز قیمت بنزین در بازار آسیا کاهش یافت.

 برخلاف بنزین  قیمت گازوییل به دلیل افت شدید سطح ذخیره‌سازی این فرآورده نفتی، به کمترین سطح در سه ماه گذشته، قیمت آن را به میزان قابل توجهی افزایش داد.

سودهای پالایشی برای نفتا، تحت‌تاثیر عرضه مازاد این فرآورده نفتی در آسیا و استفاده از خوراک‌های جایگزین به جای آن در کارخانجات پتروشیمی، با کاهش چشمگیری روبرو شد.

افزایش قیمت بنزین در آمریکا

توقفهای ناگهانی عملیات پالایش در برخی پالایشگاه‌های فعال در امریکای مرکزی، قیمت بنزین را در آن منطقه افزایش داد. پالایشگران فعال در خلیج مکزیک نیز از این فرصت و اختلاف چشمگیر قیمت بین دو منطقه استفاده کرده و حجم صادرات این فرآورده نفتی را به آن منطقه افزایش دادند.

در زمینه نفتا، بالا رفتن حجم تقاضا برای این فرآورده نفتی از سوی کارخانه های پتروشیمی فعال در آسیا و امریکای لاتین، سبب از سرگیری صادرات نفتا از امریکا به این مناطق شد.

کاهش شدید تقاضا برای نفت‌کوره از سوی نیروگاه‌ها و شرکتهای کشتیرانی فعال در منطقه، سبب افت قیمت این فرآورده نفتی شد.

کاهش صادرات بنزین اروپا به آفریقا

کاهش سطح ذخیره‌سازی بنزین در امریکا و فراهم شدن شرایط صادرات این فرآورده نفتی از اروپا به آن منطقه، قیمت بنزین را در بازار رتردام با افزایش روبرو کرد، این درحالی بود که صادرات همین فرآورده سبک نفتی از اروپا به غرب افریقا با کاهش روبرو شد.

کم‌شدن فرصت صادرات گازوییل از اروپا به امریکا که بیشتر به دلیل عرضه مازاد این فرآورده نفتی در امریکا بود، بازار اروپا را با عرضه مازاد گازوییل و بالطبع با کاهش قیمت آن روبرو کرد، این درحالی است که تقاضا برای این فرآورده میان‌ تقطیر نیز در همین منطقه نسبت به هفته‌های گذشته کمتر شده است.

عرضه فراوان نفت‌کوره  کم گوگرد از سوی پالایشگران فعال در مدیترانه از یک طرف و کاهش تقاضا برای آن از سوی مصرف‌کنندگان اروپایی از طرف دیگر، قیمت این فرآورده سنگین پالایشگاهی را با کاهش روبرو کرد. در مقابل، فراهم شدن فرصت صادرات نفت‌ کوره با گوگرد بسیار بالا، به سمت آسیا، بویژه شرکت‌های کشتیرانی فعال در آن منطقه، قیمت این فرآورده نفتی را با افزایش چشمگیری نسبت به هفته‌های گذشته روبه رو کرد.

منبع : www.shana.ir