ظرفیت ایجاد شده در بخش عرضه سی ان جی به بیش از دو و نیم میلیون و مترمکعب بر ساعت رسیده است

Author:

مدیر طرح ساخت جایگاههای گاز طبیعی فشرده (CNG) شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرد: شمار جایگاههای سی ان جی کشور امسال به ٢ هزار و ٣٣٥ باب رسید.

به گزارش مجله صنعت CNG به نقل از شانا، علی مهرابی با اشاره به تعداد ١٣ هزار و ٥٣٤ هزار نازل راه‌اندازی شده در جایگاههای سی ان جی گفت: میزان ظرفیت ایجاد شده در بخش سی ان جی با تعداد جایگاهها و نازلهای موجود به ٢ میلیون و ٦٦٢ هزار و ٦٠٧ مترمکعب بر ساعت رسیده است.

وی، با اشاره به این که از ابتدای امسال تاکنون ١٥ باب جایگاه در ١٣ منطقه کشور ساخته شده است، افزود: این جایگاهها به ترتیب در شهرهای کازرون، کرمانشاه، دزفول، ساوه، ساری، تنکابن، مشهد، کرج، میاندوآب، بیرجند،کردستان، اردبیل، و تهران ساخته شد و به بهره برداری رسید.

مدیر طرح ساخت جایگاههای گاز طبیعی فشرده (CNG) شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، درباره وضع جایگاههای در حال بهره برداری اظهار کرد: از میان ٢ هزار و ٣٣٥ باب جایگاه افتتاح شده نزدیک به ٣,٣ درصد از جایگاهها به دلایل مختلف از مدار بهره‌برداری خارج هستند.

وی ادامه داد: از این مقدار حدود یک درصد مربوط به جایگاههایی است که در دوران گارانتی به سر می‌برند و حدود ٢,٣ درصد مربوط به جایگاههایی است که از دوران گارانتی خارج شده‌اند.

به گفته مهرابی، این جایگاهها به طور عمده به دلیل نداشتن قرارداد تعمیر و نگهداشت با پیمانکار، پرداخت نکردن به موقع قبوض گاز و قیمت مصرفی از سوی جایگاه داران و دیگر موارد تعطیل هستند.

وی درباره مصرف سی ان جی در کشور گفت: برابر آمار موجود، تا پایان سال ٩٤ مصرف روزانه گاز طبیعی فشرده (CNG) حدود ٢٠ میلیون مترمکعب ثبت شده است.

مدیر طرح ساخت جایگاههای گاز طبیعی فشرده (CNG) شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرد: بیشترین کارکرد کمپرسور در کشور با ٩,٣١ ساعت در شبانه روز متعلق به ارومیه و کمترین ساعت کارکرد کمپرسور با ٣.٢٥ ساعت در شبانه روز متعلق به خراسان جنوبی بوده است.

به گفته وی، میانگین ساعت کارکرد کمپرسور در کشور ٧,٥ ساعت در شبانه روز ثبت شده است.

مهرابی، در مورد تعداد جایگاههای احداثی در سال جاری افزود: امسال ٥٠ جایگاه گاز طبیعی فشرده (CNG) در کشور به بهره‌برداری می‌رسد که با افتتاح این تعداد، جایگاههای سی ان جی به ٢ هزار و ٣٨٥ باب می‌رسد.

منبع: www.cngmag.ir