سی ان جی ۱۳درصد سوخت خودروها را تشکیل می‌دهد/ بنزین و گازوئیل بیشترین علت آلایندگی هوا است

Author:

 

رئیس همایش CNG با اشاره به اینکه فقط 13 درصد از حمل و نقل کشور را CNG تشکیل داده است،‌ گفت: بیشترین آلایندگی هوای کلانشهرها مربوط به سوخت‌های بنزین و گازوئیل است.

به گزارش مجله صنعت CNG به نقل از خبرگزاری فارس،‌ مصطفی میرسلیم رئیس همایش بین‌المللی CNG با اشاره به اینکه یکی از جلوه‌های از طبیعی که در اجلاس 1992 که در کشور برزیل برگزار شد و من هم حضور داشتم این است که گاز طبیعی رسماً به عنوان سوخت سبز معرفی شده، به طوری که 90 درصد از سوخت کشور اگر از گاز طبیعی نبود، امروز ایران تبدیل به یک منبع پرقدرت تولید آلایندگی می‌شد.

وی با اشاره به اینکه امروز 80 درصد از آلودگی هوای شهر و کشور به تولید و ترابری منتسب است، ادامه داد: گاز طبیعی فقط 13 درصد از سهم حمل و نقل را به خود اختصاص می‌دهد که با این شرایط باید گفت بنزین و گازوئیل بیشتری آلایندگی را در ترابری دارند.

وی با تأکید بر اینکه تا امروز قرار بود 2 میلیون و 300 هزار خودروی با پایه گازسوز تولید شود، اما فقط 140 هزار موتور پایه‌گازسوز تولید شده است، تصریح کرد: این نکته را نیز باید در نظر گرفت که موتورسیکلت‌ها هیچ‌کدام گازسوز نیستند که می‌تواند در آلایندگی هوای کشور تأثیر به سزایی داشته باشند.

میرسلیم با اشاره به اینکه گاز طبیعی سوخت نیست و ماده بسیار ارزشمندی است که می‌تواند منجر به تولید کالای واسطه‌ای و بادوام شود، خاطر نشان کرد:‌ در صنعت CNG باید چند مورد اساسی مورد توجه قرار گیرد که اولین آن اصلاح قیمت سوخت طبق مفاد قانون هدفمندی یارانه‌ها است و دیگر افزایش تعداد جایگاه‌های توزیع گاز شهری است، همچنین باید به نگهداری و تعمیرات منظم تجهیزات و جایگاه‌ها نیز توجه شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از موارد اساسی که باید مورد تأکید قرار گیرد جلوگیری از تبدیل کارگاه‌های خودروهای بنزین‌سوز به گازسوز است،‌ادامه داد: ارتقاء موتورهای گازسوز که بیش از 10 سال از طراحی اولیه آنها می‌گذرد، باید مورد توجه دست‌اندرکاران این صنعت قرار گیرد.

رئیس همایش CNG خاطر نشان کرد:‌ باید به توسعه شبکه‌های شهری سوخت‌رسانی بر اساس تکلیفی که ستاد مدیریت حمل و نقل کشور تعیین کرده بود، توجه شود.

مصطفی میرسلیم در گفت‌وگو با فارس با اشاره به مصرف بنزین پس از اجرای گام دوم قانون هدفمندکردن یارانه‌‌ها گفت: پس از اجرای قانون هدفمندکردن یارانه­ ها در مرحله دوم شاهد افزایش مصرف بنزین در کشور هستیم که به نظر می­رسد افزایش قیمت بنزین نتوانسته مانع از مصرف فزاینده بنزین در کشور شود.

میرسلیم تصریح کرد: طبق آسیب‌شناسی‌های انجام ‏شده عوامل متعددی از قبیل نامناسب بودن زیرساخت‌های مورد نیاز دربخش حمل و نقل، اجرا نشدن کامل قوانین و مقررات موجود و محدودیت وسایل حمل و نقل عمومی موجب شده است تا مصرف انرژی در کشور روند فزاینده‌­ای را داشته باشد.

دبیرکل همایش «خودرو، CNGو ‏سوخت ‏‏‏های جایگزین» با اشاره به برخورد نادرست دستگاه­ های ذی‌ربط با موضوع از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، گفت: یکی از مشکلات موجود در بخش مصرف بنزین وجود خودروهای فرسوده­‌ است که باید هرچه زودتر با خودروهای نو تعویض شوند.

وی با اشاره به وجود پیشرفت‌های گسترده‌ای که در دنیا در خصوص توسعه فناوری‌های نو برای استفاده از سوخت‌های جایگزین همچون فناوری‌های قوه سوختی، برقی، دو نیرو، CNG و LNG پدید آمده­ است تصریح کرد: هنوز بسیاری از طرح‌های اشاره‏ شده به­ جز استفاده از گاز طبیعی فشرده در ناوگان حمل و نقل شهری، در ایران در مرحله ساخت نمونه یا حتی مطالعات اولیه قراردارد.

میرسلیم با اشاره به آخرین وضعیت صنعت CNG ادامه داد: براساس سبد سوخت انرژی باید 25 درصد از حمل و نقل به سوخت CNG اختصاص یابد اما هنوز فاصله زیادی تا رسیدن به اهداف این سبد داریم بنابراین لزوم و اهمیت هم‌اندیشی صنعتگران و پژوهشگران داخلی با پیشگامان جهانی در این عرصه بیش از پیش اهمیت دارد و در این میان، تبادل و انتقال دستاوردهای کشورمان در حوزه‌های پیشرو همچون صنعت CNG و ارائه و عرضه آن در مجامع جهانی و بین‌المللی از نیازهای اساسی است.

وی تصریح کرد: تنها رسیدن به اهداف سبد سوخت انرژی نباید مدنظر مسئولان کشور باشد بلکه نحوه رسیدن به این اهداف و حتی نگهداری خودروها باسوخت‌های مختلف از جمله  CNG از وظایفی است که باید مسئولان به آن اهتمام ورزند.

ناظر عالی موتور ملی با اشاره به برگزاری همایش CNGخواستار هم اندیشی کارشناسان و اندیشمندان برای رسیدن به یک راه حل مناسب در این زمینه شد و گفت: هم اکنون خودروهای CNGسوز در کشور تولید می شوند اما هیچ مرکز نظارت و نگهداری از مخازن سی ان جی و خودروهای گاز سوز در کشور وجود ندارد که اقدام به بازرسی دوره­ای این خودروها کند.

میرسلیم با اشاره به ایجاد کارگاه های غیر مجاز تبدیل خودروهای بنزین سوز به گاز سوز تصریح کرد:مسئولان با جمع­‌آوری این کارگاه­های غیر مجاز و همچنین بازرسی دوره­ای مخازن CNGتعبیه شده در خودوروها می­توانند سهم موثری در توسعه صنعت CNGداشته باشند زیرا با این کار امنیت خودروهای گاز سوز نیز افزایش پیدا می‌کند.

منبع: www.cngmag.ir