سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز

Author:

به گزارش مجله صنعت CNG به نقل از ایسنا، رییس جمهوری، همکاری برای یافتن راهکارهایی جهت حمایت از منافع جمعی کشورهای عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز ، توسعه همکاری میان کشورها در زمینه­ های مختلف از جمله اکتشاف، تولید و تجارت گاز طبیعی، هماهنگی سیاستها در راستای افزایش سهم گاز طبیعی در ترکیب انرژی مصرفی جهان و ارتقای جایگاه مجمع در عرصه بین‌المللی انرژی را از جمله اهداف نشست تهران دانست.

متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در سومین اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

عالیجنابان؛

خانم‌ها و آقایان؛

در ابتدا مایلم به‌عنوان رییس جمهور اسلامی ایران، و از سوی ملت ایران حضور شما، عالیجنابان، سران کشورها و دولتها، و رؤسای محترم هیأت‌ها، وزرای محترم، دبیرکل محترم مجمع و سایر اعضای هیأت­های محترم را به سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز، خیرمقدم عرض ­کنم. بدون شک اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکنندگان گاز یکی از مهمترین رویدادهای مربوط به انرژی، بویژه صنعت گاز محسوب می­شود و هدف از این اجلاس، همکاری برای یافتن راهکارهایی جهت حمایت از منافع جمعی کشورهای عضو مجمع، توسعه همکاری میان کشورها در زمینه­های مختلف از جمله اکتشاف، تولید و تجارت گاز طبیعی، هماهنگی سیاستها در راستای افزایش سهم گاز طبیعی در ترکیب انرژی مصرفی جهان، و ارتقای جایگاه مجمع در عرصه بین‌المللی انرژی است. امیدوارم این اجلاس بتواند فرصت مغتنمی را برای بحث و تبادل نظر پیرامون اهداف و دیدگاه‌های مجمع، فراهم سازد.

عالیجنابان؛

علیرغم اهمیت و ضرورت استفاده از انرژی فسیلی، بهره‌برداری ناپایدار از این منابع انرژی، باعث بروز برخی آسیب­های اجتماعی شده و آثار منفی بر محیط زیست داشته است و جهان را با مسأله خطیرِ موازنه، میان استفاده از انرژی برای توسعه اقتصادی، و حفظ محیط زیست مواجه ساخته است. و لذا لازم است به موضوع انرژی در قالب توسعه پایدار، توجه شود.

به همین دلیل پیشنهاد کرده­ایم، در پیامی از این اجلاس، به کنفرانسِ کاپ Cop21 که در صدد دسترسی به توافقی بین­المللی در مسایل و سیاستهای مربوط به تغییر اقلیم است و در هفتة آینده در پاریس برگزار خواهد شد، مراتب آمادگی و علاقه مجمع کشورهای صادر کننده گاز برای همکاری و هماهنگیِ سیاستهای اعضاء مجمع با توافقهای بین‌المللی در مسایل محیط زیست را اعلام نماییم. علاوه بر این خوشبختانه، اخیراً طی اجلاس سران توسعه پایدار ملل متحد که در نیویورک تشکیل و منجر به تصویب اهدافِ هفده‌گانه توسعه پایدار و دستورکار توسعه 2030 گردید، انرژی نیز به عنوان یکی از چالشهای جامعه بین المللی مورد توجه قرار گرفت.

در پاسخ به دو چالش تغییرات نامطلوب اقلیمی و امنیت دسترسی به منابع اولیه انرژی، بسیاری از جوامع پیشرفتة مصرف‌کننده انرژی، در صدد توسعه و استفاده از منابع انرژی‌های تجدیدپذیر برآمده‌اند. گرچه براساس چشم‌اندازهای معتبر انرژی، سهم انرژی‌های تجدیدپذیر، در تأمین انرژیِ مورد نیاز جهان، تا آیندة قابل پیش‌بینی، محدود خواهد بود و برای گذار از دوران سوخت‌های فسیلی به انرژی‌های تجدیدپذیر، راهی طولانی در پیش است. بنابراین، این سؤال مطرح است که، برای تأمین انرژی با آلایندگی کمتر و هزینة قابل قبول، در این دورانِ گذار، چه باید کرد؟

عالیجنابان؛

تصور می‌کنم بخش مهمی از راه حل این معضل، در دسترس ما است و این موضوعی است که مجمع کشورهای صادر کننده گاز و این اجلاس را اهمیت جهانی می­بخشد. گاز طبیعی به عنوان سوختی پاک با منابع غنیِ قابل استحصال برای دهه­های آینده، سهم قابل توجهی از ترکیب انرژی مصرفی جهان را، به خود اختصاص داده است و مزیت‌های اقتصادی، فنی و زیست محیطیِ گاز طبیعی، در مقایسه با سایر سوختها باعث شده تا اهمیت آن به عنوان یک منبع مهم انرژی افزایش یابد. انتظار می‌رود مصرف گاز طبیعی طی دهه‌های آتی نیز افزایش چشم‌گیری داشته باشد.

همه کشورها بویژه کشورهای در حال توسعه بر این باورند که گاز طبیعی می­تواند به عنوان پلی مطلوب، برای گذار از دوران سنتی استفاده از سوخت‌های فسیلی، به دورانِ بهره‌برداری بیشتر از انرژی‌های تجدیدپذیر تبدیل شود. علاوه بر این، افزایش تجارت گاز طبیعی باعث افزایش همبستگی میان جوامع شده و به ثبات، امنیت و یکپارچگی در روابط بین‌المللی کشورها، کمک می‌کند.

خانم ها و آقایان؛

بازارهای انرژی، پدیده­ای ماهیتاً پویا است و بازار گاز طبیعی از این موضوع مستثنی نیست. این تحرک هم از طریق پیشرفت فناوری‌ها و نوآوری‌های عرضه گاز، مانند افزایش تولید گازهای غیرمتعارف، شِیْل گاز و توسعه تولید سوختهای جایگزین، و هم از جانب تغییرات تقاضا مانند نوآوریها در استفاده از گاز طبیعی در تولید برق، حمل و نقل، صنایع پتروشیمی و غیره ایجاد می­شود. به همین دلیل ارتقای جایگاه جهانی مجمع کشورهای صادرکننده گاز در بازارهای انرژی، مستلزم ایجاد نگاهی فراگیرتر از گذشته به موضوع است تا مجمع، نقشه راه آینده خود را به‌درستی تنظیم کرده و زمینه را برای افزایش نقش خود در تامین امنیت انرژی جهانی فراهم کند. تقویت همکاری کشورهای عضو، نهادینه‌سازی تبادل تجربیات و دانش فنی میان آنها و اتخاذ سیاستهای هماهنگ در عرصۀ تولید و بازار، تدابیری است که برای تحقق این هدف لازم داریم. همکاری‌های سازمان یافته و مبتنی بر تفاهم کشورهای تولیدکنندۀ گاز در بازارهای منطقه‌ای از ارکان تعامل بلندمدت کشورهای عضو محسوب می‌شود و می‌تواند موجبات بهره‌گیری اقتصادی و بهینه‌سازی انتفاع از منابع محدود و تجدیدناپذیر را فراهم آورد.

در فضای تعامل بین کشورهای دوست که دارای منافعی همسو هستند و در یک مجمع بین‌الدولی که با همدلی اعضای آن 15 سال پیش در تهران پایه‌گذاری شده، افزایش منافع یک کشور، ضرورتاً با زیان عضو دیگر تأمین نمی‌شود؛ بلکه منافع هر یک از کشورهای عضو می‌تواند در قالب یک استراتژی واحد جمعی با افزایش منافع جمعی و تسهیم آن بصورت بهتری میسر و تأمین شود.

هنر و درایت مجمع کشورهای صادرکننده گاز، این است که ضمن رعایت اصل بدیهی حق مالکیت و حاکمیت کشورهای عضو بر منابع گازی، و نحوه بهره برداری از آن، که طبعاً به مصرف و تجارت این منبع مهم انرژی نیز تسری می‌یابد، مستمراً زمینه‌های هماهنگی و سازگاری بیشتر سیاستهای انرژی و همکاری و تشریک مساعی اعضای مجمع را امکان‌پذیر سازد.

عالیجنابان،

خانم‌ها و آقایان؛

ایران به عنوان یکی از بزرگترین دارندگان ذخایر گازطبیعی جهان، از ظرفیت بسیار بالایی برای تولید و صادرات گاز طبیعی و مشارکت بیشتر در تأمین امنیت عرضه انرژی جهانی برخوردار است. کشور من طی سالهای گذشته سیاست جایگزینی گاز بجای سایر سوختهای فسیلی را به کار بسته و در حال حاضر حدود 70 درصد ترکیب انرژی ایران را گاز تشکیل می­دهد و حدود 90 درصد خانوارهای شهری و روستایی ایران به شبکه سرتاسری توزیع گاز دسترسی دارند، و ظرفیت تولید گاز ایران تا 2 سال آینده به بیش از 1000 میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید.. اما مقایسه نسبت میزان تولید با حجم ذخایر و بویژه نسبت صادرات گاز طبیعی این کشور به حجم ذخایر آن نشان می­دهد که محدودیت‌های تحمیلی سیاستهای بین‌المللی در سال‌های گذشته مانع بهره‌برداری مطلوب ایران از این ظرفیتها شده است. البته ما معتقدیم این وضعیت با توافق‌های اخیر ایران در مورد برنامه‌های صلح‌آمیز انرژی هسته­ای خود با کشورهای 1+5، به سرعت تغییر خواهد کرد و مقدمات این تغییرات وسیع و همه جانبه نیز در سرمایه‌گذاری­ها و تصمیماتی که از بدو شروع به کار این دولت صورت گرفته، آماده شده است. تداوم افزایش سریع ظرفیتهای تولید گاز ایران در دو سال گذشته، این امکان را به ایران می­دهد که صادرات گاز را به کشورهای همسایه از طریق خط لوله و سایر نقاط دنیا از طریق LNG افزایش دهد. راهبرد ما بر افزایش تولید و صادرات گاز طبیعی از طریق سرمایه‌گذاری در میادین نفت و گاز استوار شده است. طبعاً اولویت همکاریها ما در این فعالیتهای کشورهای عضو مجمع صادرکننده گاز است و من هم اینجا از روسای محترم کشورها و دولتهای دوست عضو مجمع که در این اجلاس حضور یافته­اند دعوت می­کنم، برای ارتقاء همکاریها و با حفظ منافع متقابل در سرمایه‌گذاریهای ایران برای توسعه منابع عظیم گاز این کشور، که در راستای افزایش سهم مجمع در تولید و تجارت گاز طبیعی در جهان است، مشارکت کنند. بی‌مناسبت نیست یادآوری کنم که چارچوب قراردادهای نفتی و گازی جدید ایران، زمینه جذابی را برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و گاز ایران فراهم می‌سازد و این دولت حمایت خود را از سرمایه گذاری‌های بین‌المللی در صنعت نفت و گاز اعلام می‌دارد. البته ایران علاوه بر افزایش ظرفیت‌های تولید، برنامه‌های گسترش مصرف گاز در داخل و درعین حال افزایش کارایی انرژی و صرفه‌جویی و بهینه سازی در مصرف را در دستور کار دارد، تا بتواند ضمن بهره‌گیری داخلی از این انرژی پاک، ظرفیت صادراتی خود را ارتقا بخشد.

در پایان بار دیگر از همه عالیجنابانی که با حضور خود شکوه لازم را به این اجلاس تاریخی دادند سپاسگزاری کرده، موفقیت کامل اجلاس و اقامت خوشی را برای همه عزیزان در تهران آرزو می‌کنم.

رییس جمهور در پایان پیوستن جمهوری آذربایجان را به عنوان عضو ناظر به مجمع کشورهای صادرکننده گاز و نیز هجدهمین عضو این مجمع تبریک گفت.

گاز سوخت اول امارات در حمل و نقل و زیرساخت‌ها می‌شود

قائم مقام وزیر انرژی امارات در سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز از برنامه بزرگ این کشور برای ترویج استفاده از گاز در حمل و نقل و زیرساخت های امارات خبر داد.

به گزارش مجله صنعت CNG به نقل از ایسنا، مطر حامد المیعادی، قائم مقام وزارت انرژی امارات در سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز تصریح کرد: دولت امارات به دنبال جذب سرمایه‌گذار برای افزایش اکتشافات است. امسال پروژه ای بزرگ در غرب امارات برای شیرین سازی گاز با ظرفیت 500 میلیون فوت مکعب داشتیم و امارات به دنبال توسعه پروژه های گاز و نفت است.

به گفته وی، بسیاری از خودروهای پایتخت امارات اکنون با گاز حرکت می کنند و خودروهای دولتی این کشور نیز از گاز استفاده می کنند. در این زمینه دولت به دنبال ایجاد انگیزه برای استفاده از گاز در حمل و نقل و زیرساخت هاست، به طوریکه اکنون 36 ایستکاه گاز طبیعی داریم و می‌خواهیم تا 2020 این رقم را افزایش دهیم.

وی با اشاره به این که می‌خواهیم مردم را تشویق کنیم که از گاز استفاده کنند و با آزادسازی قیمت گاز، مردم را متمایل به استفاده از گاز کنیم، ادامه داد: این مجمع می‌تواند در توسعه نقش گاز نقش مهمی ایفا کند تا فرمول بهتری برای بازار گاز پیدا کند، امارات هنوز امیدوار است که این مجمع نقش مهم تری در تبادل تجربیات و ایحاد شفاف سازی در صنعت از ایفا کند.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز تلاش خود را برای ارتقای این مجمع دوبرابر کند و در این راه امارات نیز از دبیرخانه حمایت می‌کند.

بیانیه سومین اجلاس سران دولت‌ها و کشورهای عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز

دوشنبه ۲ آذر ۱۳۹۴

سومین اجلاس سران دولت‌ها و کشورهای عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) دوشنبه شب با انتشار بیانیه ای به کار خود پایان داد.

به گزارش مجله صنعت CNG به نقل از ایسنا، متن این بیانیه که توسط محمد حسین عادلی دبیر کل مجمع کشورهای صادرکننده گاز قرائت شد، به این شرح زیر است:

ما سران دولت‌ها و کشورهای عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) بر مبنای همبستگی و همکاری در تاریخ 23 نوامبر 2015 به منظور شرکت در سومین اجلاس سران کشورهای عضو مجمع به دعوت جناب آقای دکتر روحانی، رییس جمهور اسلامی ایران در تهران گرد هم آمدیم و موارد ذیل را مورد عنایت قرار دادیم:

* تأکید مجدد بر حقوق حاکمیتی مطلقه و دائمی کشورهای عضو مجمع بر ذخایر گاز طبیعی‌اشان و پایبندی به اصول و اهداف اساسنامه مجمع

* تصدیق مجدد مفاد بیانیه‌های اجلاس‌های اول و دوم سران کشورهای عضو مجمع که به ترتیب در تاریخ‌های 15 نوامبر 2011 و 1 ژوئیه 2013 در دوحه و مسکو برگزار شد.

* آگاهی از توانایی‌های کشورهای عضو به عنوان صادرکنندگان قابل اتکای گاز طبیعی در زمینه برنامه‌ریزی و مدیریت مؤثر فرآیند توسعه منابع گاز طبیعی و مشارکت در ارتقاء امنیت عرضه گاز طبیعی

* اذعان به اهمیت انرژی گاز و ثبات بازار مالی در تأمین سرمایه‌گذاری کافی در پروژه‌های جاری و آتی گاز طبیع

* تأکید بر اهمیت همکاری و هماهنگی بین کشورهای عضو مجمع از طریق تبادل اطلاعات در زمینه صنعت گاز و استفاده مشترک از بهترین روش‌های کاری و اقدامات مشترک در راه ارتقای استفاده از گاز طبیعی در کل دنیا

* تأکید بر مزایای گاز طبیعی به عنوان منبع پاک و فراوان انرژی و امکان مشارکت بالقوه آن در توسعه پایدار جهانی

* تأکید بر اهمیت قایل شدن ارزش منصفانه و معقول برای منابع گاز طبیعی با توجه به چالش‌های ناشی از نااطمینانی‌های اقتصادی و سیاسی و نگرانی‌های زیست محیطی

* اذعان به اینکه تقاضای فزاینده برای گاز طبیعی ناشی از رشد جمعیت، رشد اقتصادی و ملاحظات زیست محیطی عنایت بیشتر نسبت به امنیت تقاضا و عرضه و هم چنین اعمال ساز و کارهای با ثبات قابل اتکا و ساز و کارهای بازار شفاف عاری از محدودیت‌های ناشی از مقاصد سیاسی و تصمیمات یک جانبه و دخالت‌ها را طلب می‌کند.

در ضمن عزم جمعی خود را برای تحقق موارد ذیل اعلام می‌داریم:

1- حمایت از منافع مشترک کشورهای عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز از طریق اجرای سیاست‌ها و استراتژی‌های هماهنگ در سطح بین‌المللی به منظور ارتقای منافع اجتماعی و اقتصادی حاصل از منابع گاز طبیعی‌اشان

2- ارتقای میزان مصرف گاز طبیعی به عنوان پاک‌ترین سوخت که دارای نقش حیاتی در ترکیب انرژی جهانی دارد با هدف نیل به اهداف توسعه پایدار برای منبع انرژی پاک، قابل اتکا و کارآمدی انرژی. این پیام قرار است توسط دبیرکل به اجلاس کنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل متحد موسوم به «کاپ21» منتقل شود.

3- ارتقای سطح تلاش‌ها برای سرمایه‌گذاری مشترک میان کشورهای عضو با هدف تأمین کارآمد و قابل اتکای عرضه گاز به بازارهای جهانی

4- تأکید بر نقش بنیادین قراردادهای بلندمدت عرضه گاز در تأمین مالی پروژه‌های عظیم گازی در کل زنجیره عرضه و توسعه چارچوب‌های قراردادی ضمن لحاظ کردن تلاش‌های گسترده، سرمایه‌گذاری‌ها، تعهدات و مخاطرات تقبل شده توسط کشورهای عضو

5- ارتقای گفتگوهای باز و سازنده با واردکنندگان گاز طبیعی از طریق سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی و منطقه‌ای انرژی در زمینه موضوعاتی همچون تقاضا برای گاز طبیعی و توسعه زیرساخت‌های لازم فرامرزی با هدف تسهیم مساوی مخاطرات بین عرضه‌کنندگان و مصرف‌کنندگان گاز طبیعی از طریق اجرای سیاست‌های غیرتبعیض‌آمیز و قابل پیش‌بینی در زمینه‌های مالی، تجاری، انرژی و زیست محیطی ضمن احترام به چارچوب‌های ملی حقوقی و خط مشی کشورها

6- ارتقا و تقویت همکاری، هماهنگی و تبادل دیدگاه‌ها میان کشورهای عضو و تمامی فعالان صنعت گاز در راه رسیدن به اهداف مجمع بویژه از طریق ایجاد مؤسسه تحقیقات گاز مجمع، یادآوری می‌شود که این مؤسسه تحقیقات گاز قرار است در الجزایر بر پا شود و همچنین همکاری در زمینه‌های فناوری، پشتیبانی، مدیریت و توسعه منابع انسانی به منظور ارتقای کارآیی، نوآوری، انتقال فناوری و بهترین روش‌های کاری بین‌المللی.

7- اذعان به ضرورت اتخاذ روش مبتنی بر تسهیم مخاطرات در مقوله تعیین قیمت و ساز و کار قیمت‌گذاری گاز طبیعی مبتنی بر قیمت نفت خام و فرآورده‌های آن در قراردادهای بلندمدت عرضه گاز به منظور تضمین سرمایه‌گذاری به موقع در زنجیره گاز و اذعان به ضرورت دستیابی به قیمت منصفانه و معقول برای گاز طبیعی به عنوان منبع تجدیدناپذیر و هم چنین مزایای آن از نقطه نظر موضوعات کارآیی انرژی و مسایل زیست محیطی

8- ابراز نگرانی عمیق از اعمال فرا سرزمینی قوانین و مقررات و اعتراض نسبت به تحریم‌های اقتصادی یک جانبه در تجارت گاز و علیه کشورهای عضو مجمع که مورد تأیید نهادهای سازمان‌های ملل نمی‌باشد.

9- تقویت نقش مجمع کشورهای صادرکننده گاز به عنوان بستری برای تعریف و پیشبرد جایگاه کشورهای عضو در ارتباط با چالش‌هایی که گاز طبیعی در صحنه بین‌المللی انرژی با آنها روبه‌رو است.

10- ترغیب مجمع کشورهای صادرکننده گاز به ترتیب دادن گفتگوهای جدید و مؤثر بین کشورهای عضو، کشورهای مصرف‌کننده و بازیگران گاز طبیعی به منظور ارتقای شفافیت و ثبات بازار و تسهیل انتقال فناوری برای بهره‌مندی کشورهای عضو

سران کشورها و دولت‌های مجمع کشورهای صادرکننده گاز مراتب قدردانی خود را از جناب آقای دکتر حسن روحانی، رییس‌جمهور اسلامی ایران برای رهبری عالی ایشان در سومین اجلاس سران مجمع و هم چنین دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران به واسطه میهمان‌نوازی گرم ایشان ابراز می‌دارند.

 منبع: www.cngmag.ir