دليل عملكرد ضعيف خودروهاي گازسوز چيست؟

Author:
پدال نیوز: موتورهای با سوخت گاز CNG در مقایسه با موتورهای سوخت بنزینی عملکرد ضعیفی دارند.

به گزارش پدال نیوز، کارشناس صنعت خودرو درمصاحبه با خبرنگار خبر خودرو گفت: گاز CNG سالهاست که در ایران استفاده میشود و در این زمینه تجریبات موفقی کسب شده است و ایران در این حوزه یکی از پر مصرف ترین کشورهاست .
 
شهرام آزادی افزود : گاز CNG مشابه سوخت بنزین و سوخت دیزل یکی از سوخت های متداول خودرو در دنیاست که البته تفاوت هایی با سوخت بنزین دارد و آن اینکه، میزان ذخیره انرژی در خودروهای گازسوز نسبت به خودروهای سوخت بنزین کمتر است به همین ترتیب مشاهده میشود که با یک بار پر کردن باک بنزین نسبت به یک بار شارژ مخزن گاز CNG مسافت بیشتری را میشود طی کرد در نتیجه سوخت بنزین بهتر است ولی گاز CNG از نظر میزان آلایندگی نسبت به سوخت بنزین وضعیت مطلوبتری دارد .
 
وی تاکید کرد: ارزش حرارتی گاز CNG در مقایسه با بنزین کمتر است و همین موضوع باعث میشود که بازدهی انرژی کمتری در موتورهای معمولی داشته باشیم ولی اگر موتورهای خودروهای گاز سوز بر اساس گاز CNG طراحی شده باشند و موتورهای پایه گازسوز شوند این مشکل برطرف میشود و شرایط بهتری را ایجاد میکند .
 
وی خاطر نشان کرد :شرکت سایپا چندین سال قبل موتور پایه گازسوز طراحی کرده است و قابل استفاده است و هزینه آن مانند موتور معمولی است وفقط از نظر فنی متفاوت است و تراکم بالاتری دارد و در موتور های معمولی سوخت بنزین عملکرد بهتری دارد.
 
وی در پایان گفت: عملکرد خودروهای گازسوز 10درصد ضعیف تر از خودروهای بنزینی است که این امری متداول است و اگر بخواهیم از خودروهای گازسوز به صورت اصولی استفاده کنیم باید تغییراتی در موتور آنها لحاظ شود و با وجود اینکه خودروهای CNG نسبت به خودروهای بنزینی عملکرد ضعیفی دارد ولی همین عملکرد قابل قبول است.

   منبع: پدال نیوز