دلایل تثبیت مصرف سی ان جی در دو سال اخیر

Author:

مدیر طرح احداث جایگاههای سی ان جی تشریح کرد:  دلایل تثبیت مصرف سی ان جی در ٢ سال اخیر

مدیر طرح احداث جایگاه سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: بیش از دو سال است که روند مصرف سی ان جی در کشور به دلایل مختلف از جمله پرداخت نشدن یارانه در بخش خودروهای دوگانه سوز، ثابت است.

به گزارش مجله صنعت CNG به نقل از شانا, امیر وکیل زاده گفت: وزارت نفت برای حفظ محیط زیست ضمن حمایت از طراحی و تولید موتور پایه گازسوز، به ازای تولید هر خودرو دو گانه سوز شخصی و تاکسیهای تولیدی به خودروسازان بزرگ مانند سایپا و ایران‌ خودرو و نیز کارگاههای مجاز تبدیل، به منظور تبدیل خودرو به سیستم دوگانه سوز یارانه پرداخت کرده است.

وی افزود: برای کارگاههای مجاز تبدیل نیز حدود ٩٠ درصد هزینه تبدیل، یارانه اختصاص داده شده که تا آذر ماه سال ١٣٩١ این فرآیند با توجه به قراردادهای انجام شده ادامه داشته است.

مدیر طرح احداث جایگاههای سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با بیان این که هم اکنون وزارت نفت هیچ گونه یارانه‌ای بابت تولید خودروهای گازسوز به خودروسازان نمی دهد، گفت: به نظر می‌رسد یکی از مشکلات نبود تعادل عرضه و تقاضای مصرف گاز همین موضوع است، زیرا هم اکنون ما برای ساخت جایگاههای سی ان جی یارانه پرداخت می‌کنیم، اما از آن طرف به دلیل پرداخت نشدن یارانه در بخش خودروهای دوگانه سوز بیش از ٢ سال است که روند مصرف گاز سی ان جی در کشور روزی ٢٠ میلیون متر مکعب در روز باقی مانده است.

وکیل زاده تصریح کرد: مصرف کننده خودرو داخلی زمانی که تفاوت ١,٥ تا ٢ میلیون تومانی قیمت خودرو تک سوخت و دو‌گانه سوز را می‌بیند، طبیعی است که به کمتر به سمت خودرو پایه گاز سوز می‌رود، از سوی دیگر نباید فراموش کنیم که هم اکنون یکی از دلایل نبود استقبال از خودروهای دو گانه سوز محسوس نبودن قیمت بنزین در سبد خانوار ایرانی است.

به گزارش شانا، مدیر طرح احداث جایگاه سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران پیش از این تاکید کرده بود: اکنون هیچ گونه سیاست و تصمیمی برای افزایش قیمت سی ان جی ابلاغ نشده است.

وکیل زاده گفته بود: هم اکنون کارمزد هر متر مکعب گاز سی ان جی برای جایگاههای خصوصی و شهرداری به ترتیب ٨٠ و ٧٠ تومان است، بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته هم زمان افزایش کارمزد جایگاه‌های عرصه سی ان جی در کشور از ابتدای امسال در دست تصویب است.

وی با بیان این که هم اکنون روزانه ٢٠ میلیون متر مکعب سی ان جی در کل کشور مصرف می‌شود، افزوده بود: تهران با بیش از ٢ میلیون متر مکعب، و پس از آن مشهد و اصفهان به ترتیب بیشترین رتبه مصرف سی ان جی را در کشور دارند.

منبع: www.cngmag.ir