جزئیات تعطیلی 130 جایگاه سوخت CNG

Author:

مدیر طرح سی.ان.جی گفت:اختلاف بین قیمت گاز و بنزین باید منطقی شود تا مصرف کننده رغبت بیشتری برای استفاده از محصولات سی.ان.جی داشته باشد.

به گزارش شریان نیوز، اردشیر دادرس رئیس انجمن صنفی جایگاه داران سی.ان.جی در برنامه گفتگوی 18:30 شبکه خبر در خصوص وضعیت عرضه سوخت سی ان جی در کشور گفت: در مجموع 2400 جایگاه سی ان جی وجود دارد که  این جایگاه ها با آخرین استانداردهای روز اروپا هماهنگ هستند.

دادرس با اشاره به تعطیلی 130 جایگاه سی.ان جی گفت: این تعداد از جایگاه ها موقتا تعطیل شده اند، در حال حاضر 14 جایگاه تعطیل هستند که تا 15 روز دیگر مجدد به چرخه ارائه خدمات بازمی گردند.

 دادرس در ادامه در خصوص بحث قیمت سوخت سی ان جی در کشور گفت: بحث قیمت گذاری فراورده های گازی موجب شده تا قیمت گاز سی.ان.جی در کشور ما نسبت به کل جهان بالاتر باشد و در مقابل ارزان ترین کارمزد به جایگاه داران تعلق بگیرد این درحالیست که کارمزد جایگاه داران باید دوبرابر شود.

رئیس انجمن صنفی جایگاه داران سی.ان.جی تصریح کرد: قیمت کنونی سی.ان.جی برای مصرف کنندگان چندان صرفه اقتصادی ندارد  و مصرف کننده ترجیح می دهد از سوخت بنزین استفاده کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر شاهد کاهش 4 درصدی مصرف فراورده های سی.ان.جی در کشور هستیم. 

بر اساس این گزارش علی مهرابی مدیر طرح سی.ان.جی در ادامه برنامه با اشاره به نقش بخش خصوصی در ارائه خدمات سی.ان.جی به شهروندان گفت: این جایگاه ها را بخش خصوصی احداث و اداره می کند زیرا در توان سیستم دولتی نیست که از همه این جایگاه ها بازدید کند و دولت در حال حاضر نقش نظارت بر این جایگاه ها را برعهده دارد.

 مهرابی با اشاره به اینکه از دهه 70 تا کنون 130 جایگاه تعطیل شده است افزود: در حال حاضر از این تعداد تنها 14 جایگاه به دلیل استاندارد نبودن موقتا تعطیل هستند.

مدیر طرح سی.ان.جی گفت: استاندارد جایگاه های سی.ان.جی ما با آخرین استانداردهای روز اروپا هماهنگ است.

وی افزود: در حال حاضر 90 جایگاه سی.ان.جی به دلایلی مختلف از جمله مسائل فنی، بدهی، مسائل حقوقی، عدم صرفه اقتصادی، بازسازی و نیز عدم بهره برداری از مجموع 2400 جایگاه تعطیل هستند.

مهرابی در خصوص قیمت سی ان جی و کاهش مصرف این فراورده گفت:مصرف سی.ان.جی در کشور کاهش نیافته بلکه شیب افزایش مصرف کاهش یافته است.

وی ادامه داد:اختلاف بین قیمت گاز و بنزین باید منطقی شود تا مصرف کننده رغبت بیشتری برای استفاده از محصولات سی.ان.جی داشته باشد.

مدیر طرح سی.ان.جی افزود: قیمت بنزین در حال حاضر مناسب است زیرا مصرف کننده به راحتی به جایگاه مراجعه و بعضا چند باک می زند اما سی.ان.جی صرفه اقتصادی ندارد زیرا بهره وری گاز نسبت به بنزین پایین تر است بنابراین در شرایط مشابه مصرف کننده ترجیح می دهد به جای گاز از بنزین استفاده کند.

وی تصریح کرد:در کل دنیا قیمت سی ان جی 20 درصد قیمت بنزین می شود در حالیکه در کشور ما این رقم 42 درصد است و این امر به معنی قیمت دوبرابری سی ان جی در کشور است.

بر اساس این گزارش قزلباش مدیرکل نظارت سازمان ملی استاندارد مهمان تلفنی برنامه گفت: متولی تجهیز جایگاه ها وزارت نفت است، جایگاه ها مشمول رعایت استاندارد اجباری هستند و سازمان ملی استاندارد موظف به نظارت به این موضوع است.

 قزلباش افزود: 130 جایگاه از اول سال 93 تا کنون به صورت مقطعی تعطیل شده اند، در حال حاضر این تعداد به 14 جایگاه کاهش یافته که یا تغییر کاربری داده یا بسته شده است، مابقی هم به نوعی قطع انشعاب شده اند که کمتر از 130 جایگاه را شامل می شود.

 مدیر کل نظارت سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه استانداردهای موجود در زمینه سی.ان.جی کامل و متناسب با استانداردهای جهانی است، گفت: از هموطنان می خواهیم تا در هنگام مراجعه به جایگاه های سوخت سی.ان.جی و در هنگام سوخت گیری، همه سرنشینان از خودرو پیاده شوند زیرا این یک مقررات بین المللی است که در تمام دنیا بجز ایران رعایت می شود.

 

باشگاه خبرنگاران جوان