جایگزینی مخازن اتوبوس های گازسوز نیازمند بودجه است

Author:

ابوالفضل قناعتی در خصوص ایمنی اتوبوس‌های شهر تهران و به ویژه اتوبوس‌های دارای سوخت CNG با بیان اینکه تقریبا سه هزار دستگاه اتوبوس در سیستم اتوبوسرانی شهر تهران با سوخت CNG فعالیت می‌کنند، گفت: هر دستگاه اتوبوس دارای ۸ یا ۹ کپسول است و کلیه سیستم سوخت‌رسانی این اتوبوس‌ها نیازمند بازدید دوره‌ای و تعمیر و نگهداری است.

به گزارش مجله صنعت CNG به نقل از ایلنا، وی با تاکید بر اینکه هزینه چکاپ، تعمیر قطعات معمولی و اورهال کردن وضع موجود هر دستگاه اتوبوس تقریبا ۲۵ میلیون تومان است، یادآور شد: با تخصیص اعتباری که در سال گذشته به معاونت حمل و نقل و شرکت واحد اتوبوسرانی تهران داده شده، تقریبا ۵۰ درصد اتوبوس‌های دارای سوخت CNG اورهال شدند، اما کپسول‌‌هایشان به دلیل آنکه نیازمند بودجه زیادی است، تعویض نشد.

قناعتی با بیان اینکه باید سیستم سوخت‌رسانی تمامی این اتوبوس‌ها به روز شود، ادامه داد: اگر یک دستگاه از این اتوبوس‌ها دچار مشکل شود، حادثه جبران‌ناپذیری سرنشینان و محوطه اطراف اتوبوس را تهدید می‌کند، لذا باید حساسیت در خصوص این اتوبوس‌ها زیاد باشد.

وی با اشاره به اینکه برخی از اتوبوس‌ها جدا از نحوه سوخت‌رسانی‌شان به پایان عمر خود رسیده‌اند، اظهار کرد: بیشتر اتوبوس‌های موجود عمر مفیدشان گذشته است به صورتی که یا از ناحیه سیستم سوخت‌رسانی احتمال حادثه دارند یا کل سیستم مکانیکی اتوبوس اگر مورد رسیدگی قرار نگیرد با مشکل مواجه می‌شود.

عضو کمیسیون حمل ونقل شورای شهرتهران تصریح کرد: در حال حاضر باید ۶۰ درصد کل اتوبوس‌ها را از رده خارج کنیم و اتوبوس‌های جدید را به ناوگان اتوبوسرانی شهر اضافه کنیم.

قناعتی با اشاره به اینکه کپسول اتوبوس‌های دارای سوخت CNG در دراز مدت نیاز به تعویض دارد، گفت: این کار بسیار هزینه‌بر است و باید اعتبارات آن تامین شود که تامین اعتبار در حال حاضر توسط شهرداری تامین می‌شود.

 

منبع: www.cngmag.ir