جایگاه های عرضه سوخت CNG ایلام استاندارد می شود

Author:

ایلام- ایرنا- رییس اداره اندازه شناسی،اوزان ومقیاسها استاندارد ایلام از استاندارد سازی جایگاه های عرضه سوخت CNG در استان خبر داد.

 

به گزارش روز شنبه روابط عمومی اداره کل استاندارد،’مجتبی پالیزبان’ گفت: سازمان ملی استاندارد ایران با اجباری نمودن استاندارد های ملی 7829 و 12054 که در خصوص جایگاه های تک منظوره و چند منظوره سوخت گیری است، اقدام کرده است.

وی ادامه داد: روزانه هزاران مترمکعب گاز طبیعی فشرده در 19 جایگاه عرضه سوخت CNG مناطق مختلف این استان عرضه می شود که باعث صرفه جویی در مصرف بنزین شده است.

وی افزود: سازمان ملی استاندارد ایران، به منظور احقاق حقوق مصرف کنندگان نظارت بر اجرای استاندارد جایگاه ها را به شرکت های بازرسی تایید صلاحیت شده سپرده است.

وی اضافه کرد: برای آزمون مخازن ذخیره مستقر در جایگاه ها نیز با آزمایشگاه های واجد شرایطی به عنوان آزمایشگاه همکار که در مرکز ملی تایید صلاحیت ایران تایید شده اند همکاری خواهد کرد.

پالیزبان گفت: با در نظر گرفتن ابعاد وسیع استاندارد سازی جایگاه ها در سراسر کشور، حساسیت و پیچیدگی های این کار، هم افزایی با ارگانهای ذیربط به ویژه وزارت نفت به عنوان سرمایه گذار اولیه و صاحب اصلی این طرح ملی یک ضرورت است.

وی ادامه داد: به منظور اجرایی شدن این طرح مسوولان ذیربط باید کمک کنند تا یک سری ایرادات ساختاری که از ابتدای راه اندازی جایگاه ها وجود داشته است به نحو مطلوبی رفع شود.

وی افزود: اختصاص 10 درصد کارمزد خدماتی به جایگاه داران به شرط ارائه تاییدیه بازرسی از شرکت های بازرسی فنی CNG مورد تایید سازمان ملی استاندارد ایران است که این موضوع ضمانت اجرایی استاندارد سازی این موضوع را افزایش خواهد داد.

پالیزبان گفت: در این بازرسی ها نکاتی از جمله رعایت حریم های ایمنی، سیستم حفاظت لوله کشی، کالیبراسیون شیرهای اطمینان، وجود تهویه در اتاق کمپرسور، مخازن ذخیره گاز، دستگاه ها و سکوهای سوخت گیری مورد بازدید قرار می گیرد.

وی افزود: این گشت های مشترک به منظور بازرسی، کنترل و نظارت بر وضعیت جایگاه ها انجام می شود و تا پایان سال نیز در کلیه شهرستان های استان ادامه پیدا خواهد کرد.

***روابط عمومی اداره کل استاندارد همچنین به نقل از معاون منابع انسانی وپشتیبانی اداره کل استاندارد ایلام گفت: تجهیز آزمایشگاه های اداره استاندارد شهرستان مهران با 2میلیارد ریال هزینه انجام شد.

‘بهمن رحمتی’ اظهار کرد: این مبلغ با هدف نظارت بیشتر بر صادرات و واردات در سال های 92 و93 برای تجهیز و به روز نمودن آزمایشگاههای اداره استاندارد شهرستان مهران از محل اعتبارات استانی و ابلاغی سازمان ملی استاندارد ایران تامین و هزینه شد.

وی افزود: اداره استاندارد مهران در ساختمان اداری، آزمایشگاهی مشتمل بر 5 آزمایشگاه، شامل آزمایشگاه صنایع شیمیایی، صنایع ساختمانی، صنایع غذایی، میکروبیولوژی، و اوزان و مقیاسها در حال فعالیت است.

وی ادامه داد: این آزمایشگاه ها در سال 1389 در زمینی به مساحت 520 متر در محوطه تجاری گمرک مهران توسط رییس سازمان ملی استاندارد وقت افتتاح شد.

رحمتی گفت: با تجهیز این آزمایشگاه ها می توان ادعا کرد که تمامی آزمایشات تعیین ماهیت (تعیین تعرفه گمرکی) در این آزمایشگاه ها در حال آزمون است.

وی ابراز امیدواری کرد که با توسعه و تکمیل این آزمایشگاه ها روند صادرات و واردات در این مرز رونق بیشتری گیرد.

منبع: ایرنا