جایگاه سوخت

Author:

جایگاه سوخت(به انگلیسی: Filling station) یا پمپ بنزین محلی است که سوخت و روان‌سازها را برای اتوموبیل‌ها عرضه می‌کند. در کشورها و زبان‌های مختلف به اسامی گوناگون مثل پمپ بنزین، پمپ گاز، ایستگاه گاز و یا ایستگاه سرویس نامیده می‌شود.

تاریخچه

عرضه بنزین را در ابتدا داروخانه‌ها بعهده داشتند و برای اولین بار خانم بنز در سال ۱۸۸۸ از اولین فروشنده بنزین که داروخانه‌ای در ویزلخ بود باک اتوموبیل خود را پر کرد. اولین جایگاه سوخت در جهان در ۱۹۰۵ در سنت لوئیس میزوری ساخته شد.

عرضه سوخت

 

جایگاه سوخت در بندری در استکهلم

بیشترین محصول عرضه شده در جایگاه سوخت، بنزین است ولی بتدریج سوخت های دیگر مثل نفت چراغ، سوخت دیزل، سی‌ان‌جی، هیدروژن فشرده، هیدروژن مایع، سوخت اتانول و انرژی برقی نیز اضافه شده است. [ اکثر سازه های جایگاه ها شبیه به هم است و معمولاً مخزن در زیر زمین قرار دارد و سوخت به دستگاه تحویل دهنده پمپ می شود، مخزن بوسیله کامیون باری مخزنی پُر می گردد. بعضی جایگاه ها بنا به اقتضای کاربرد آن در بنادر ساخته شده اند که از آنها برای سوخت رسانی به قایق های موتوری استفاده می شود.

خدمات

 

دکه فروش سوخت در کامبوج

بسیاری از جایگاه ها علاوه بر عرضه سوخت، به خدمات دیگری هم می پردازند. خدمات فنی اتوموبیل و عرضه روان‌ساز ها و ایجاد دکه و فروشگاه و رستوران از خدمات دیگر بعضی از جایگاه ها است.

 

منبع:ویکی پدیا