تداوم کاهش تولید دوگانه‌سوزها

Author:

آمار جدید تولید خودروهای سواری کشور در شرایطی اعلام شد که طبق آن، تیراژ دوگانه‌سوزها باز هم کاهش یافته است. براساس آمار اعلام‌شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ۱۱ ماه سال‌جاری، خودروسازان در مجموع ۹۳ هزار و ۳۱۱ دستگاه انواع خودروهای دوگانه‌سوز را تولید کردند که آمار مذکور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از کاهش ۲۲ درصدی تیراژ این مدل خودروها حکایت دارد.

طبق آمار اعلامی اما تولید پراید دوگانه‌سوز همچنان متوقف است و آمارها می‌گویند طی سال جاری تنها ۵۰ دستگاه از این محصول به تولید رسیده است. در این شرایط به‌نظر می‌رسد سایپایی‌ها قید تولید پراید دوگانه‌سوز را زده‌اند تا به نوعی اولین قدم را در حذف پراید از چرخه تولید برداشته باشند. این البته در شرایطی است که تولید مدل دوگانه‌سوز تیبا افزایش قابل‌توجهی داشته و این موضوع نشان می‌دهد دوگانه‌سوزهای تیبا به نوعی جایگزین پرایدهای دوگانه‌سوز شده‌اند. بنابر آمار اعلامی، تا پایان بهمن‌ماه امسال در مجموع ۱۱ هزار و ۹۷۹ دستگاه تیبای دوگانه‌سوز به تولید رسیده  که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، حدود ۸۰ درصد رشد داشته است.

در بین دیگر خودروهای دوگانه‌سوز اما پژو ۴۰۵ با افت تیراژ مواجه شده است، ضمن آنکه ایران خودرویی‌ها تولید این محصول را در سایت مرکزی خود متوقف کرده‌اند. طبق آمار اعلامی، در مجموع ۳۲ هزار و ۲۷۶ دستگاه پژو ۴۰۵ دوگانه‌سوز در ۱۱ ماه امسال به تولید رسیده که این رقم از کاهش تولید بیش از ۴۰ درصدی خودرو موردنظر نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت می‌کند. از سوی دیگر اما تیراژ پژو پارس دوگانه‌سوز نیز در بازه زمانی موردنظر کاهش پیدا کرده و همچنین تولید این محصول در سایت خراسان ایران خودرو متوقف شده است.

بر این اساس، در مجموع تا پایان بهمن‌ماه امسال بیش از ۹ هزار و ۶۰۰ دستگاه پارس دوگانه‌سوز به تولید رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، کاهش کمتر از هزار دستگاه را نشان می‌دهد. طبق آمار اعلامی اما سمند دوگانه‌سوز تنها محصولی به‌شمار می‌رود که در ۱۱ ماه سال‌جاری با افزایش تیراژ مواجه شده است. آن طور که آمار وزارت صنعت نشان می‌دهد، اگرچه تولید این محصول در سایت مرکزی متوقف شده، با این حال سایت تبریز ایران خودرو با تولید ۳۹ هزار و ۳۰۲ دستگاهی خود توانسته تیراژ کلی سمند دوگانه‌سوز را بالا ببرد. با توجه به این رقم تولید، تیراژ سمند دوگانه‌سوز در ۱۱ ماه امسال و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، حدود شش هزار دستگاه افزایش یافته است.

منبع: www.cngmag.ir