بنزین تک نرخی شد/ فاز سوم هدفمندی یارانه ها از راه رسید/جزییات قیمت بنزین سوپر و گازوئیل

Author:

 

پس از آنکه هیات دولت در جلسه هفته قبل خود کلیات تغییر در قیمت حامل‌های انرژی را تصویب کرد بنزین تک نرخی از راه رسید.

فاز سوم هدفمندی یارانه ها با تک نرخی شدن بنزین از راه رسید و بر این اساس بنزین با قیمت 1000 تومان عرضه خواهد شد. 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین هیات دولت در جلسه هفته قبل خود با تصویب کلیات تغییر در قیمت حامل‌های انرژی این ماموریت را به نهادهای کارشناسی واگذار کرد تا سناریوی مربوطه را تدوین کنند.

این مسئولیت در حالی از سوی دولت یازدهم به نهاد های کارشناسی واگذار شد که پیش از آن مجلس شورای اسلامی بر اساس قانون هدفمندی یارانه‌ها دولت را مکلف کرد تا در سال 94 رقمی معادل 48 هزار میلیارد تومان کسب درآمد از محل هدفمندی یارانه ها داشته باشد. این ماموریت مجلس، دولت را بر آن داشته تا برای کسری بودجه مورد نیاز سال جاری فاز سوم هدفمندی یارانه ها را کلید بزند که این اتفاق با تک نرخی شدن بنزین رقم خورد. 

بر این اساس دیگر چیزی به نام بنزین سهمیه ای که به قیمت 700 تومان عرضه می شد وجود نخواهد داشت و بنزین به صورت تک نرخی و معادل 1000 تومان عرضه خواهد شد. موضوعی که  عباس کاظمی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در گفت و گو با ایسنا آن را اینگونه تایید کرده است:« در جلسه برگزار شده در مورد تعیین تکلیف قیمت بنزین تصمیم گرفته شد که بنزین با نرخ 1000 تومان تک‌نرخی شود. »

علاوه‌بر این، قیمت گازوئیل با  20 درصد افزایش به 300  تومان در هر لیتر رسید و  قیمت بنزین سوپر 1200 تومان تعیین شده است. 

این تصمیم گیری زمینه جبران بخشی از کسری بودجه دولت را رقم خواهد زد چرا که  3100 میلیارد تومان از کسری منابع هدفمندی با این تصمیم جایگزین خواهد شد. 

گفتنی است بر اساس گفته های  مدیر عامل شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده های نفتی سهمیه بنزین 700 تومانی که در ماه‌های پیشین واریز شده می‌توانند سهمیه خود را تا شهریورماه مصرف کنند و طبق تصمیم گرفته شده از پایان شهریور به بعد سهمیه‌های بنزین 700 تومانی فاقد اعتبار خواهد بود.


منبع: www.khabaronline.ir