بازرسی موفق مخازن سی ان جی در اتوبوس‌های‌ شهری

Author:

 

بازرسی از مخازن سی ان جی اتوبوس‌ها، منجر به شناسایی و حذف مخازن غیراستاندارد از اتوبوس های شهری شده است.

مسلم بیات از بازرسی 15 هزار و 700 مخزن سی ان جی از 2 هزار و 900 اتوبوس گفت: در این. بازرسی ها حدود 900 مخزن غیر استاندارد کشف و معدوم شد.

به گزارش مجله صنعت CNG به نقل از اقتصاد آنلاین، این دسته از مخازن ، با توجه به فشار کاری بسیار بالا ( در حدود 200 بار) و همچنین عمر مفید آنها و با در نظر گرفتن سیکل‌های مکرر پر و خالی شدن در طی یک روز کاری و نیز از سوی دیگر ، انتقال رطوبت به همراه گاز CNG تزریقی به دورن آنها که ناشی از وجود برخی مشکلات فرآیندی در مسیر انتقال و توزیع این گاز می باشد و سایر شرایط محیطی و کاری، در معرض ریسک بالا و خطرات جدی قرار دارند ؛که در صورت نداشتن تدابیر مناسب برای انجام بازرسی‌های ادواری سالانه، سه سال یکبار و نیز در فواصل زمانی پنج سالانه ، می تواند موجب انفجار و صدمات جبران ناپذیری شود.

بر اساس این گزارش ، مطابق الزامات مندرج در استانداردهای ملی ذیربط ، لازم است مخازن CNG خودرو بسته به شرایط کاری و عملکردی و دفعات سوختگیری و پر و خالی شدن، هر سال حداقل یک بار توسط شرکت‌های بازرسی ذیصلاح مورد بررسی و بازرسی چشمی با ابزارآلات و تجهیزات مناسب قرار گیرند.

بیات در پایان ادامه داد : حدود 5 درصد از مخازن منصوبه روی خودروها نیز دارای آسیب‌های جدی و غیر قابل اصلاح تشخیص داده شده و برحسب ضوابط و مقررات، باید سریعا تعویض شده و مخازن مذکور از رده خارج و معدوم شوند؛ خودروهای دارای این دسته مخازن نصب شده نیز مجاز به سوختگیری نمی باشند.