ایران در صنعت سی ان جی جایگاه رفیعی دارد

Author:

همایش و نمایشگاه بین المللی صنعت CNG و سوخت های جایگزین، در روز 9 ابان 1396 در محل همایش های بین المللی برج میلاد افتتاح شد.

به گزارش مجله صنعت CNG به نقل از شانا، سیدمصطفی میرسلیم، مراسم گشایش هفتمین همایش و نمایشگاه بین‎المللی دوسالانه انجمن خودروهای گاز سوز آسیا و اقیانوسیه (انگوا) با اشاره به این که از ۱۵ سال پیش به موضوع استفاده از گاز طبیعی در موتورهای گاز سوز پرداختیم، افزود: یکی از مشوق‌های ما در این حوزه شخص مهندس بیژن زنگنه، وزیر نفت بود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به جایگاه رفیع ایران در صنعت CNG ،گفت: باید با تسلط علمی و فنی در این زمینه به پیشرفت های بیشتری دست یابیم.

وی گفت: ما به آثار و تبعات استفاده از سوخت گاز در خودروها واقف بودیم و در این مسیر آنچه در توان داشته‎ایم انجام داده‎ایم، از آن سال‌ها تا به امروز نیز اقدام‌های خوبی در حوزه توسعه زیرساخت‌های صنعت CNG انجام شده است.

رئیس همایش انگوا تصریح کرد: با همکاری دانشگاه‌ها توانستیم قوای محرکه مناسب را برای خودروهای پایه گازسوز ایجاد کنیم، هرچند در این بخش تاخیر داشتیم، اما این مقدار تاخیر قابل گذشت بود.

میرسلیم با بیان این که رغبت خودروسازان در ابتدا برای تولید خودروی پایه گازسوز مناسب نبود، عنوان کرد: بازار مصرف خودروهای گازسوز در ابتدا مناسب نبود، امروز با اقدام های انجام شده جایگاه های سوخت گاز طبیعی به وفور در کشور وجود دارد که بازار مصرف را گسترش داده‌اند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: وزارت صنعت باید به صورت فعال وارد صحنه صنعت CNG  شود تا به کمک خودروسازان در این حوزه به اشتغال بیشتری برسیم.

وی با بیان این که در زمینه طراحی، ساخت، تولید و بهره برداری صحیح از ایستگاه های سوخت گیری باید تلاش های بسیاری انجام دهیم تصریح کرد: هم اکنون شرایط مصرف گاز طبیعی CNG  مطلوب است هرچند کمبودهایی وجود دارد.

میرسلیم به جایگاه رفیع ایران در صنعت CNG اشاره کرد و گفت: استفاده از سوخت پاک CNG یکی از راه‌های مقابله با آلودگی هوا و حفظ محیط زیست است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به همکاری وزارت نفت برای توسعه خودروهای پایه گازسوز در کشور اشاره و عنوان کرد: از همکاری و پشتیبانی‌های شخص وزیر نفت در این حوزه تشکر می‌کنم، معتقدم برای عملیاتی کردن سیاست‌های حوزه صنعت CNG باید از همکاری وزارت صنعت نیز برخوردار شویم.

وی افزود: برخی ساختارها باید تغییر کنند تا بتوانیم سبد سوخت کشور را اصلاح کنیم، هم اکنون تنها ۲۰ درصد سبد سوخت کشور به گاز طبیعی اختصاص دارد که برای حفاظت از محیط زیست باید هرچه بیشتر به سمت استفاده از سوخت پاک CNG حرکت کنیم.

منبع: WWW.cngmag.ir