ایران با جمعیت یک درصد دنیا بیش از ٤ درصد از میزان گاز دنیا را مصرف می‌کند

Author:

ایران با جمعیت یک درصد دنیا بیش از ٤ درصد از میزان گاز دنیا را مصرف می‌کند ضمن این که ٤٠ درصد از کل گاز مصرفی کشور در خانه‌ها مصرف می‌شود.

 

به گزارش شانا، غلامرضا هوایی، مدیرکل دفتر امور مقررات ملی ساختمان، میزان مصرف انرژی در ایران را نگران کننده خواند و گفت: ایران با جمعیت یک درصد دنیا بیش از ٤ درصد از میزان گاز دنیا را مصرف می‌کند که حدود ٤٠ درصد از کل گاز مصرفی کشور در خانه‌ها مصرف می‌شود.

وی افزود: تولید ٦٠٠ میلیون مترمکعب گاز و بالغ بر ٧١ هزار مگاوات برق در کشور اتفاقات خوبی نیست، این در حالی است که سالیانه حدود ١,٦ درصد نیز به مصرف انرژی کشور افزوده می‌شود.

هوایی تصریح کرد: اگر روند مصرف به همین منوال صورت پذیرد به طور قطع تا سال ١٤٠٤ ایران به یک واردکننده بزرگ انرژی تبدیل می‌شود.

وی عنوان کرد: حداقل طی ١٤ سال گذشته هر جا حرفی از انرژی زده شده نگرانیهای آن نیز بیان شده است، اما متاسفانه هنوز شهرداریها درک مشخصی از مبحث ١٩ ندارند به همین دلیل قانونگذار دوباره بر رعایت این موضوع تاکید دارد.

مدیرکل دفتر امور مقررات ملی ساختمان افزود: اجرای مبحث ١٩ به یکسری ابزارهای ویژه‌ای نیاز دارد که داشتن یک متولی در استانها از مهمترین آن است.

وی گفت: در حال حاضر آئین‌نامه انرژی به کمیسیونهای ویژه در دولت رفته که نتیجه آن نصب برچسب انرژی بر روی ساختمانها است که مجری آن نیز سازمانهای نظام مهندسی خواهند بود.

هوایی افزود: اگر کسی تمامی مقررات مبحث ١٩ را رعایت کند درجه E می‌گیرد و از نظر سازمان نظام مهندسی ساختمان ساخته شده مشکل ندارد، اما اگر فردی بتواند طرحهای خلاقانه اجرا کند درجه‌های بالاتری دریافت می‌کند.

به گزارش روابط عمومی وزارت راه و شهرسازی، وی تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از مصالح ساختمانی غیر استاندارد هستند و خودشان باعث هدر رفت انرژی می‌شوند که باید مورد توجه قرار گیرد.

منبع : www.shana.ir