ایران با ارزان‌ترین گاز جهان، گران‌ترین CNG را دارد

Author:

گزارشی از افزایش قیمت سی ان جی و کاهش مصرف؛

ایران با ارزان‌ترین گاز جهان، گران‌ترین CNG را دارد
رئیس انجمن صنفی جایگاه داران سی ان جی کشور گفت: باوجود اینکه ایران ارزان ترین گاز جهان را دارد اما گران ترین سی ان جی از نظر قیمت را دارد.

به گزارش سرویس اقتصادیجام نیوز”، اردشیر دادرس طی گفت وگویی اظهار کرد: طی سال های گذشته شاهد افزایش کارمزد بودیم اما با توجه به افزایش ها و استاندارد جهانی این رقم افزایش پیدا نکرده است.

وی با اشاره به اینکه چهار نوع کارمزد داریم، اضافه کرد: کارمزد پایه، کارمزد ویژه، کارمزد 10 درصد ضوابط فنی و چهارمین کارمزد درجه بندی است که انتظار داریم شورای اقتصاد به این چهار کارمزدها توجه ویژه داشته باشد.

دادرس با تاکید بر اینکه شورای اقتصاد باید افزایش کارمزد را به تناسب سرمایه گذاری و نیازها طراحی کنند، اضافه کرد: امروز ایران اولین پرچم دار ناوگان سی ان جی جهان است.

 
رئیس انجمن صنفی جایگاه داران سی ان جی کشور ادامه داد:

در حال حاضر 3میلیون 800 هزار خودرو از این گاز استفاده می کند  امسال به 4 میلیون خودرو می رسد .

دادرس تصریح کرد: در حال حاضر اگر هم اعتراضی بر روی کارمزد و قیمت ها باشد بر روی کیفی بودن آن است.

کارمزدها باید حق العمل کاری باشد
وی با تاکید بر اینکه کازمردها حق العمل کاری باید باشد، اضافه کرد: یعنی هزینه های جایگاه در طول سال با افزایش تعرفه ها همراه است که کارمزد نیز باید به تناسب آن افزایش پیدا کند.

رئیس انجمن صنفی جایگاه داران سی ان جی کشور گفت: یعنی یک جایگاه در طول سال با افزایش هزینه کارگری، آب، برق گاز و بیمه همراه است که بر اساس آن حق العمل کاری نسبت کارمزد نیز باید افزایش یابد.

وی انتقاد کرد: اما امروز کارمزد به صورت ثابت تا پایان سال اعمال می شود اصولا در دنیا سه نوع قیمت گذاری وجود دارد و قیمت گذاری باید نسبت حامل های انرژی با فوب خلیج فارس تناسب داشته باشد و از سوی دیگر قیمت ها باید نسبت به عرضه و تقاضا و آنچه که تولید و عرضه می شود تناسب داشته باشد و سومین تناسب نیز نسبت سی ان جی به گازوئیل یا بنزین به گازوئیل و … است.
ایران ارزان ترین گاز اما گران ترین سی ان جی جهان را دارد
رئیس انجمن صنفی جایگاه داران سی ان جی کشور در خصوص قیمت گذاری کارمزد، گفت: در این مورد باید نسبت تناسب رعایت شود، ایران اولین منابع گازی دنیا را دارد و 34 هزار کیلومتر لوله کشی فشار قوی را داریم و ارزان ترین منابع گاز دنیا را داریم اما گران ترین سی ان جی جهان را از لحاظ قیمت داریم.
وی گفت: به عنوان گران ترین گاز سی ان جی جهان اکنون شاهد استفاده 90 درصدی تاکسی ها و 50 درصدی اتوبوس ها از این گاز هستیم.
ال پی جی های غیرمجاز
وی با بیان اینکه ال پی جی به جز کارخانه ها حق نصب در جای دیگری وجود ندارد، اضافه کرد: اکنون ال پی جی در منازل و کارگاه های کوچک نصب شده است بنابراین باید ایمن سازی در این راستا مدنظر باشد.
رئیس انجمن صنفی جایگاه داران سی ان جی کشور گفت: اطلس جغرافیای با آمایش توزیع گاز مایع سی ان جی و بنزین باید پیاده سازی کنیم زیرا در برخی از استان ها باید ال پی جی در برخی سی ان جی و در برخی مشترکن باید وجود داشته باشد بنابراین در سند مسیر توزیع سوخت باید تک تک این موارد در نظر گرفته شده است.
تعطیلی 56 جایگاه سوخت در یک ماه گذشته
وی در خصوص تعطیلی جایگاه های سوخت در یک ماه گذشته، افزود: آمار تعطیلی جایگاه ها به شدت کاهش پیدا کرده است و تعداد کمی به دلیل نقص فنی و تعدادی به دلیل بدهکاری و عدم پرداخت قبوض تعطیل شده اند که این رقم در یک ماه گذشته 56 جایگاه در کل کشور بوده است.
ماجرای کارمزد
همچنین وکیل زاده مدیر طرح احداث و توسعه جایگاه های سی ان جی در کشور با بیان اینکه کارمزد حداقل به اندازه نرخ تورم افزایش خواهد یافت، اضافه کرد: هنوز کارمزدها اجرایی نشده است، یک سال است طرح برند سازی کار شده که با اجرای آن طرح های دیگر نیز درقابل آن اجرا خواهد شد.
وی در خصوص ارتباط افزایش قیمت سی ان جی با کاهش مصرف، گفت: الان قیمت ال پی چی به سمتی می رود که مصرف کننده به آن تمایل پیدا کرده است.
50 درصد علت تعطیلی جایگاه های سوخت بدهی است
وی افزود: 50 درصد تعطیلی به دلیل بدهی گاز و 2 درصد از علت تعطیلی ها به خاطر نقص فنی و درصد کمی به دلیل مالکیت جایگاه است اما بیشترین عامل بدهی گاز است.