امید صنعتگران CNG ناامید شد

Author:

کاهش قیمت CNG با هدف افزایش سهم آن در بازارهای مصرفی از جمله پیشنهادهای مطرح شده بود که این طرح پس از ماه‌ها پیگیری راه به‌جایی نبرد و در سال آینده نیز به قیمت حال حاضر عرضه خواهد شد.

سوخت CNG به عنوان سوخت پاک با گذشت سال‌ها از استارتان در کشور در شرایط فعلی تنها سهم ۲۰ درصدی در سبد سوختی دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، بنا بر آمار منتشر شده در کشور ۴٫۵ میلیون خودرو مجهز به مخزن سی‌ان‌جی و ۲ هزار و ۴۰۰ جایگاه در سراسر کشور در حال فعالیت هستند که این میزان در حدود ۱۷ درصد صنعت سی‌ان‌جی جهان و هشت درصد جایگاه‌های عرضه سیان جی جهان را شامل می‌شود.

بر اساس محاسبات مالی انجام شده، میزان سرمایه‌گذاری در این صنعت از ابتدا تاکنون ۳ میلیارد دلار بوده که خروجی این سرمایه گذاری باعث شده از سال ۸۱ تاکنون ۶۰ میلیارد لیتر بنزین از محل عدم واردات، صرفه‌جویی شده و این مقدار حدود ۳۰ میلیارد دلار سود و صرفه اقتصادی به همراه داشته است.

هدف‌گذاری‌ها به این صورت است که مصرف سی‌ان‌جی از میزان معادل ۲۰ میلیون لیتر بنزین در سال جاری به معادل ۴۰ میلیون لیتر بنزین در سال آینده برسد تا صنعتی با ۲۴ هزار میلیارد زیرساخت سهمی بیش از ۲۰ درصد در بازار کشور داشته باشد.

گفتنی است پیش از این نیز علیرضا صادق آبادی معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش در خصوص برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای توسعه این حوزه گفت: به دلیل اهمیت توسعه صنعت سی‌ان‌جی کشور، قصد داریم ظرف ۶ ماه، یک نقشه راه تهیه کنیم و آن را به اجرا در آوریم.

از دلایل استقبال کم‌رنگ از این سوخت می‌توان به قیمت بالای فروش آن اشاره کرد به گونه‌ای که قیمت‌گذاری CNG باید در محدوده ۲۰ تا ۲۵ درصدی قیمت بنزین محاسبه شود تا با تفاوت قیمت ایجاد شده جذابیتی برای افراد در راستای استفاده از آن ایجاد شود.

محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت در روزهای نخست فعالیت خود در راستای کاهش قیمت نامه‌نگاری‌هایی را با سایر مسئولین انجام داده که طبق شواهد تاکنون با این کاهش قیمت موافق صورت نگرفته و سبب آن شده در سال آینده نیز قیمت سی‌ان‌جی با قیمت فعلی فروخته شود.

مسئله‌ای که اگر قصد رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده آن را داریم باید در اجرا راه‌های رسیدن به آن تلاش کرده و بی‌تفاوت از کنار آن‌ها عبور نکنیم.

منبع: میزان