افزایش کارمزد CNG در یک قدمی جایگاهداران

Author:
پدال نیوز- مدیر طرح CNG شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران گفت:با بهره‌براری از ۱۸ جایگاه جدید سی ان جی، ظرفیت توزیع این سوخت به ۴۴ میلیون مترمکعب در روز رسید.

به گزارش پدال نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران ، علی مهرابی مدیر طرح CNG شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران  درخصوص آخرین وضعیت جایگاه های سی ان جی کشور،گفت: با بهره برداری از 18 جایگاه جدید در سراسر کشور تعداد جایگاه های فعال به دوهزار و 400 رسیده است.
وی ادامه داد: برهمین اساس ظرفیت تولید گاز در جایگاه ها به 44 میلیون مترمکعب رسیده اما میزان استفاده کماکان 50 درصد این میزان یعنی 21 میلیون مترمکعب است.
 
این مقام مسئول با اشاره به کاهش تمایل مردم نسبت به استفاده از سوخت گاز،اظهار داشت:سوخت  سی ان جی بیش از 20(21.7) درصد سبد سوختی کشور را تشکیل می دهد که این رقم در کلان شهری نظیر تهران به کمتر از 15 درصد می رسد؛ البته در استان های آذربایجان شرقی،غربی،خراسان شمالی،اردبیل و کرمان بین 30 تا 40 درصد بوده که استقبال قابل توجهی است اما میزان استفاده باید افزایش یابد.
 
مهرابی تاکید کرد: افزایش مصرف گاز، کاهش واردات بنزین و جلوگیری از خروج ارز را به همراه دارد، اما تحقق این امر منوط به همکاری خودروسازان در این زمینه است.
 
مدیر طرح  سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران تصریح کرد: متاسفانه صنعت خودروسازی کشور در بخش خودروهای دوگانه سوز طی 16 سال حضوری که صنعت  سی ان جی در داخل کشور داشته، توسعه مناسبی نداشته است که این امر یکی از عوامل اصلی کاهش تمایل مردم نسبت به استفاده از سوخت گاز است.
 
مهرابی در پایان با اشاره به کاهش تمایل سرمایه گذاران برای احداث جایگاه اظهار داشت: بیش از دوسال نرخ کارمزد جایگاهداران ثابت بوده که طبق مذکرات انجام شده پس از طی مراحل قانونی این مبلغ حدود 20 تومان برای هر مترمکعب افزایش خواهد یافت.

منبع: www.pedalnews.ir