افت تقاضا عاملی مهم در کاهش تولید خودروهای گازسوز در کشور

Author:

به گزارش خبرخودرو،عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایرانگفت : استفاده از گاز CNG که دارای کمترین میزان کربن نسبت به هیدروژن است در بین سوخت های فسیلی در کشور مزیت محسوب می شود.

دکتر  امیر حسن کاکایی در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو با بیان اینکه هم اکنون ایران دارای بزرگترین ذخایر گازی در جهان است ، افزود: صادرات این نوع گاز به کشورهای دیگر به راحتی صورت نمی پذیرد بنابراین استفاده آن به عنوان بخشی از حامل های انرژی برای دولت مزیت محسوب می شود.

وی با بیان اینکه این نوع گاز به دلیل زیرساخت های موجود در اکثر نقاط کشور در دسترس است ،ادامه داد: در حال حاضر در دنیا بهترین سوخت فسیلی از نظر کمترین میزان آلایندگی ،سوخت گاز طبیعی است.

کاکایی یکی از مسایل مهم که استفاده از گاز CNG را از نظر اقتصادی با مشکل روبه رو می کند را زمان صرف شده برای سوختگیری عنوان کرد و ادامه داد: کمبود جایگاه های سوخت CNG و زمان بر بودن زمان شارژ گاز خودرو ، میزان تقاضا برای این سوخت را کم کرده است .

وی تصریح کرد: صرف قیمت سوخت بدون در نظر گرفتن هزینه های تامین و نگهداری و هزینه فرصت از دست رفته با وجود کپسول در صندوق عقب خودرو، نمیتواند تقاضا در این بخش را با افزایش رو به رو کند.

این استاد دانشگاه علم و صنعت ایران با بیان اینکه در حال حاضر در کشور ساختارهای موثر برای استفاده از این سوخت به وجود آمده است و دولت باید به نحوی در سیاست گذاری و قیمت گذاری حامل های انرژی در این حوزه عمل کند تا همیشه مقدار منطقی تقاضا برای این سوخت وجود داشته باشد.

کاکایی با اشاره به اینکه در دهه گذشته در بسیاری از حامل های انرژی سرمایه گذاری بسیاری صورت گرفته و تکنولوژی های بالایی وارد کشور شده است ،ادامه داد:در حال حاضر شاهد تولید کمپرسورهای CNG با فناوری بالا در داخل کشور هستیم.

وی CNG سوز کردن خودروها را به صورت کارگاهی مناسب ندانست و افزود: خوشبختانه تولید موتورهای پایه گاز سوز در ایران انجام می شود که عمر این موتورها همانند موتورهای پایه بنزین سوز حدود 5 سال است.

این استاد دانشکده مهندسی خودرو، البته طراحی موتورهای موجود در ایران در سال های گذشته را براساس بنزین دانست و افزود: هر چند طراحی موتور ملی از پایه بر اساس سوخت گاز بوده است .

کاکایی با ابراز تاسف در خصوص پایین بودن تعداد تیراژ خودرو ها بر اساس موتور گاز سوز گفت: تیراژ تولید این نوع خودروها متاسفانه به جهت میزان کم تقاضا کاهش یافته است.

وی از راهکارهای موثر در بالا بردن میزان تقاضا در فروش خودروهای دوگانه سوز و استفاده بیشتر از گاز CNG را کاهش محسوس قیمت آن در بحث رقابتی عنوان کرد و افزود: قیمت این حامل به جهت تورم باید به سرعت تغییر کند.

وی همچنین پرداخت وام با بهره کم به خریداران به ازای مابه التفاوت قیمت خودرو در خرید خودروهای پایه گازسوز و دوگانه سوز را از راهکارهای موثر در میزان افزایش تقاضا را در این بخش عنوان کرد.

کاکایی همچنین پرداخت سوبسید های دولتی به تاکسی ها و اتوبوس های شهری گاز سوز را در راستای استفاده بیشتر مصرف خودروهای همگانی از این سوخت را موثر دانست.

منبع: www.khabarkhodro.com