سهمیه بندی بنزین تغییری نمی کند

Author:

امضای ۷۵ میلیون دلار قرارداد و تفاهم نامه با شرکت های دانش بنیان

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با تاکید بر اینکه تغییری در سهمیه بندی بنزین ایجاد نخواهد شد، گفت: باید مصرف را مدیریت کنیم زیرا مصرف بالای ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین با توجه به جمعیت کشور تطابق ندارد.
جلیل سالاری امروز در حاشیه مرایم گرامیداشت هفته پژوهش و امضای ۱۶ قرارداد و تفاهم نامه با شرکت های دانش بنیان با اشاره به اینکه ارزش همه این تفاهم نامه ها و قرارداد ها ۷۵ میلیون دلار برآورد می شود، افزود: باید تلاش کنیم تا محصولات دانش بنیان وارد فاز تجاری سازی شده و با ایجاد فن بازارها به بازرهای جهانی عرضه شود.
وی ادامه داد: این تفاهم نامه ها و قراردادها در محورهایی که هیات وزیران مصوب کرده بود به امضا رسید.
سالاری به حمایت از شرکت های دانش بنیان و ساخت بار اول اشاره کرد و گفت: توجه به دانش بومی در دستور کار است و در ساخت بار اول سند ۴۰۰ قلم کالا را پیش بینی کردیم و در اختیار شرکت ها قرار دادیم.
وی تاکید کرد: برای انتحتب این شرکت ها و اخذ قرارداد شرکت های دانش بنیان را غربالگری کردیم.
وی به تولید بنزین سوپر در پالایشگاه شازند با اتمام تعمیرات اساسی اشاره کرد و افزود: توزیع بنزنی سوپر در تهران و برخی از کلانشهرها آغاز شده و به تدریج افزایش خواهد یافت.
معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه در حال حاضر تامین سوخت مورد نیاز کشور در اولویت قرار دارد، ادامه داد: صادرات در اولویت بعدی قرار دارد.
وی با تاکید بر اینکه واردات بنزین در حال حاضر انجام نمی شود، گفت: برای سوآپ همنام با کشور روسیه و برخی کشورهای آسیای میانه در مرحله توافق قرار داریم و مذاکرات برای سوآپ نفت خام با هدف استفاده در پالایشگاه های شمالی کشور در جریان است.
سالاری از ارسال تجهیزات پالایشگاهی ایران به کشورهای دیگر اشاره کرد و افزود: این تجهیزات در حال استفاده در یکی از پالایشگاه های خارج از کشور است و با ۲ پالایشگاه دیگر نیز توافقاتی برای استفاده از تجهیزلت ایرانی انجام شده است.
وی به لزوم مدیرقت مصرف سوخت در کشور تاکید کرد و ادامه داد: باید مصرف را مدیریت کنیم زیرا مصرف بالای ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین با توجه به جمعیت کشور تطابق ندارد. در این زمینه علاوه بر اصلاح الگوی مصرف باید سیستم خودروها نیز تغییر کند.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران تاکید کرد: اختلاف قیمت سوخت در ایران با کشورهای همجوار بسیار بالا است و این موضوع مسیر قاچاق را ایجاد می کند. برای جلوگیری از قاچاق باید استفاده از سامانه های پیمایش مانند سپهتن مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه برنامه ای برای تغییر سهمیه بنزین وجود ندارد، گفت: بنزین یورو ۴ و یورو ۵ تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و هر دو استانداردهای روز دنیا را دارا هستند.