افزایش قیمت سوخت در قزاقستان

Author:

دولت قزاقستان اعلام کرد از دوازدهم آوریل، شاخص قیمت بنزین۱۱ درصد و قیمت گازوئیل ۲۰ درصد جهت حفظ منافع داخلی و جلوگیری از قاچاق سوخت به کشورهای همسایه افزایش پیدا می‌کند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی “نفت ما”، دولت قزاقستان اعلام کرده به‌زودی قیمت سوخت را افزایش می‌دهد. این تصمیم به‌معنای شکست واضح دولت در پایین نگه‌داشتن قیمت‌ها برای مصرف‌کنندگان داخلی است.
 دولت قزاقستان اعلام کرد شاخص قیمت بنزین از دوازدهم آوریل 11 درصد افزایش یافته و به 205 تنگه معادل 46 سنت در هر لیتر می‌رسد. قیمت گازوئیل هم 20 درصد بالا رفته و به 295 تنگه می‌رسد.
 علی‌خان اسماعیلوف نخست‌وزیر قزاقستان گفت:«گرفتن این تصمیم آسان نبود, اما مجبور به این کار شدیم. اگر قیمت سوخت را افزایش ندهیم، در آینده نزدیک با کمبود مواجه خواهیم شد».
 اسماعیلوف در اظهارات خود با اشاره به این‌که مصرف گازوئیل هیچ کشوری در آسیا بالاتر از قزاقستان نیست گفت:«مصرف بالای سرانه 370 لیتر گازوئیل در سال اصلی‌ترین دلیل کمبود سوخت است. حتی مصرف‌کنندگان سوخت در روسیه که بزرگ‌ترین منابع انرژی را دارند سالانه 225 لیتر مصرف می‌کنند».
 وی افزایش مصرف سوخت را به صادرات خاکستری به کشورهای همسایه نسبت داد. قیمت گازوئیل در روسیه حدود 45 درصد بیشتر از قزاقستان است. قیمت این سوخت در قرقیزستان 64 درصد بالاتر و در ازبکستان 2 برابر است.
 رانندگان قزاق معمولاً باک‌های خود را پر می‌کنند و بعد در آن‌سوی مرز آن را خالی کرده و بفروش می‌رسانند. اسماعیلوف تأکید کرد اگر نابرابری قیمت از بین نرود قزاقستان در آینده نزدیک با 850 هزار تن کمبود سوخت مواجه خواهد شد.
 وی گفت:«ارزان بودن سوخت در کشور ما به ضرر منافع ملی است. بنابراین برای تثبیت شرایط بازار، سوخت باید تفاوت قیمت با کشورهای همسایه را پایین بیاوریم».
 وی تأکید کرد سایر تلاش‌های دولت برای توقف صادرات خاکستری با شکست مواجه شده‌است.
 نخست‌وزیر قزاقستان گفت دولت برای جلوگیری از آسیب دیدن بخش کشاورزی، قیمت سوخت  را تا پایان فصل کشت بهار ثابت نگه می‌دارد.

منبع : https://www.naftema.com/