آغاز معاملات گواهی سپرده نفت از ۲۲ اسفند

Author:

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از آغاز معاملات گواهی سپرده نفت خام و گواهی سپرده میعانات گازی در تابلوی گواهی سپرده حامل‌های انرژی بورس انرژی ایران از روز دوشنبه ۲۲ اسفندماه ۱۴۰۱ خبر داد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی “نفت ما”، محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه امروز (یکشنبه، 21 اسفندماه) در مراسمی با حضور وزیر نفت و وزیر اقتصاد طرح معاملات گواهی سپرده نفت خام و گواهی سپرده میعانات گازی در تابلوی گواهی سپرده حامل‌های انرژی بورس انرژی ایران رونمایی می شود، گفت: این طرح همسو با اقتصاد مقاومتی و مردمی‌سازی اقتصاد است و به تنوع روش‌های فروش در شرکت ملی نفت ایران کمک می کند.
وی افزود: معاملات گواهی سپرده نفت خام و گواهی سپرده میعانات گازی در تابلوی گواهی سپرده حامل‌های انرژی بورس انرژی ایران از روز دوشنبه 22 اسفندماه 1401 آغاز می‌شود.
بر اساس اعلام شرکت ملی نفت، گواهی سپرده نفت خام یک ابزار استاندارد برای معاملات این حامل انرژی به‌شمار می‌رود. این گواهی نوعی اوراق بهادار و نشان‌دهنده مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی از نفت خام موجود در مخازن متعلق به شرکت ملی نفت ایران است و پشتوانه آن قبض انبار استانداردی است که توسط انبارهای مورد تایید بورس صادر می‌شود. این گواهی یک طبقه جدید دارایی برای مشارکت اشخاص حقیقی و حقوقی در معاملات حامل‌های انرژی در بستر شفاف بورس است.
به‌منظور تشویق متقاضیان نفت خام و میعانات گازی به ورود به معاملات گواهی سپرده، تخفیفاتی از سوی شرکت ملی نفت ایران در زمان تحویل فیزیکی و معافیت از پرداخت هزینه انبارداری تا 18 ماه و اولویت در تحویل نسبت ‌به خریداران خارج از بورس در نظر گرفته شده است.
 بعد از خرید، کلیه دارندگان این گواهی‌ها که طبق شرایط اعلامی شرکت ملی نفت در اطلاعیه گشایش انبار استاندارد تحویل را دارند می‌توانند درخواست تحویل نفت خام و میعانات گازی را ارائه کنند و محموله خود را تحویل بگیرند. اشخاص حقوقی به شکل مستقیم می‌توانند برای خرید اقدام کنند و اشخاص حقیقی نیز صرفا از طریق شرکت‌های سبدگردان می‌توانند خرید داشته باشند.

منبع : https://www.naftema.com/